KıbrısSağlıkSürmanşet

KTTB ile DAÜ Tıp Fakültesi İşbirliğinde Afet Döneminde Sağlık semineri düzenledi

14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri içerisinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) ile Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi birlikte Mağusa’da ‘Afet Dönemi Sağlık’ konusunda seminer düzenledi

Bayraktar, sel ve tsunami gibi afetlerde yaşanan enfeksiyonlarla ilgili yayınları ve tecrübeleri paylaştı

Seminer de konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar, özellikle afet dönemlerinde enfeksiyonların arttığını, enfeksiyon etkenleri ve tedavilerinin arttığını vurguladı.

Özellikle afet dönemi için enfeksiyon hastalıkları için aşılama ve tedavi programı, planının çok acil planlanmasının gerektiğini vurguladı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesil Bayraktar

Özellikle literatürdeki deprem, sel ve tsunami gibi afetlerde yaşanan enfeksiyonlarla ilgili yayınları ve tecrübeleri paylaştı.

Yücel: Sağlık çalışanlarının tamamı müdahaleler konusunda eğitimli olmalı

Acil Tıp Uzmanı Dr. Ziba Yücel, afette planlamanın ve önceden acil durumun programlamasının önemini vurguladı. Afet durumunda yapılacakların önceden planlanması, sağlık çalışanlarının tamamının müdahaleler konusunda eğitimli olmasının önemini belirtti.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Ziba Yücel

Afet durumunda acil müdahale alanının organize edilmesi gerektiği ve bunun ülkemizde ivedi hazırlanması gerektiğini belirtti.
Ülkede, bölgede olası afet risklerine göre risk planlaması ile organizasyonun önemini belirtti.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen seminerde, özellikle ivedi ülke risklerimizin belirlenip acil müdahale programlamanın yapılması bir kez daha vurgulandı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu

Başa dön tuşu