KıbrısManşet

Kılıçdaroğlu: Orada bir cinayet işlendi. Bunun başka bir adı yok

Adıyaman’da yıkılan İsias Hotel’de cinayete kurban giden Mağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımı oyuncularının ailelerini ziyareti sonrası konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Açıkça söylüyorum, orada bir cinayet işlendi. Bunun başka bir adı yok” dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda sorumlulardan hesap soracağı sözünü verdi

Kılıçdaroğlu: Orada bir cinayet işlendi. Bunun başka bir adı yok

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte; depremde Adıyaman’da yıkılan İsias Hotel’de hayatını kaybeden Mağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımı oyuncularının ailelerini ziyaret etti, başsağlığı dileklerini iletti.

CHP lideri Kıbrıs dönüşünde ise basın açıklamasında bulundu. Ailelerle yapılan görüşmelere değinen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Adıyaman’da 65 kişiye mezar olan İsias Hotel’in yapımında dere kumu ve çakıl kullanılmıştı. Kuzey Kıbrıslı Voleybol takımının çocukları o otelin altında kaldı.

Şampiyon Melekler takımı o molozların altında hayatlarını kaybetti. Açıkça söylüyorum, orada bir cinayet işlendi. Bunun başka bir adı yok.

“Bu insanlara kulaklarını tıkadılar”

Aynı binanın altında 31 tur operatörü de bulunuyordu. Onlar da hayatını kaybetti.

Bugün Kıbrıs’ta 23 aileyi ziyaret ettim. Yüzlerce kişiyle konuştum… Korkunç bir acı. Çocukların odalarında mum yanıyor, herkes feryat içinde ama üzülerek ifade edeyim ki bu insanlara kulaklarını tıkadılar. Baş sağlığı dilemeyi bile çok gördüler.

Bizde babası ölene yetim, annesi ölene öksüz deriz. Peki evlatlarını kaybeden anne ve babalara be diyeceğiz?

Bunun ne kadar derin bir acı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bu acının adı yoktur. Ben ve Selvi hanım bu acıyı çok iyi biliyoruz. O insanların deprem yerinde neler yaşadığını bilerek oraya gittim.

“Çocuk ölünce aile ruhen ölür”

Unutmamak lazım ki bu milletin dini, ırkı her şeyi çocuktur. Çocuk ölünce bir aile ruhen ölür. Çocukları katilleri belli. Gereğini bir kaç ay sonra yapacağımı o ailelere anlatmak için oraya gittim.

“Hesabını soracağım”

Allah nasip ederse Cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım, hiç kimsenin ahı yerde kalmayacak.

Hayatını kaybedenlerin aileleriyle bir araya gelip bir vakıf kuracağız. Yüzlerce burs vereceğiz. O çocukların isimleri sonsuza kadar yaşayacak.

“Bu formayı yatağımın yanına koyacağım, unutmamak için”

Basın mensuplarına bir forma gösteren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

Kıbrıslı aileler bir forma da verdiler… Bu formayı yatağımın yanına koyacağım. Bu melekleri unutmamak için. Sinan Ateş’i, Emine Şenyaşar’ı unutmayacağım. Sevgili halkım sen de unutma.”

Başa dön tuşu