KıbrısManşet

Şahiner: Bu ısrarlı çabalarının altında hangi hesaplar ve kirli planlar var?

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, “depremzedelere katkı” adı altında maaşlardan yapılacak kesintinin ve ek vergilerin Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu T&T şirketine peşkeş çekilip çekilmeyeceğini sordu

Şahiner: Paralar T&T’ye mi gidecek?

Yazılı açıklama yapan Şahiner, “deprem katkısı” adı altında maaşlardan kesinti ve ek vergi ile toplanacak paranın Emrullah Turanlı’nın direktör olduğu T&T’ye mi gideceğini sordu.

Şahiner, “Hükümet’in depremde yaşanan acıları, korkuları kullanıp yabancı sermayeyi zengin etmeye çalışılması mide bulandırıyor”  dedi.

“Hükümet Meclis’te Emrullah Turanlı’nın şirketinin temsilcisi gibi davranıyor”

UBP-DP-YDP Hükümetinin ülkedeki yabancı sermayeye sağladığı yasadışı imtiyazların hızına yetişmekte kendilerinin bile artık zorlanıır olduklarını, yasa tanımazlık, usulsüzlük ve rant konusunda hükümetin, kantarın topuzunu iyice kaçırdığını söyleyen Şahiner, bunun adının da bir gün AKSA diğer gün T&T olduğunu kaydetti.

Şahiner, “Hükümet Meclis’te Emrullah Turanlı’nın şirketinin temsilcisi gibi davranıyor, ‘sözde’ haklarını savunuyor. Hükümet yetkililerinin Meclis kürsüsünden yapmış olduğu açıklamalar ise hem bir itiraf hem de bir yasadışı vergi affına kılıf arayan yabancı şirket temsilcilerini andırmaktadır. Hükümet aleni bir şekilde, devletin kasasından alıp nasıl T&T’nin kasasına koyarımın hesabını yapmakta bunu yaparken de halkın yüzüne baka baka yalan söylemekten utanmamaktadır” dedi.

“İhale şartnamesi çok açık”

Yürürlükteki mevzuata, imzalanan sözleşmelere ve halktan gizlenmeye çalışılan Bakanlar Kurulu kararlarına göre hiçbir şekilde vergi bağışlanması getirilemeyeceğini savunan Şahiner, T&T şirketinin üstleneceği sorumlulukların da; “Ercan Havaalanının İşletme Hakkının Devredilmesine İlişkin İhale Şartnamesi”nde ve akabinde ilgili şirketle imzalanan sözleşmelerde ve eklerinde açık bir şekilde yazmdığına dikkat çekti.

Şahiner İhale Şartnamesi’ni madde madde açıkladı;

İhale şartnamesine göre:

1. İlgili şirket havaalanın yapım aşamasında yaptığı bütün yatırımların uluslararası havacılık anlaşma standart ve kriterlerine (IATA, ICAO, ECAC, EUROCONTROL) uygun bir şekilde yapmak zorundadır,

2. Bu işe ait ilgili mevzuat ile tanınan muafiyetler dışındaki her türlü vergi, resim, harç ve diğer masraflar; görevli Şirket (T&T) tarafından karşılanacaktır

3. İşletme döneminde; hava seyrüsefer aksaklıkları, bakım, onarım, ilave güvenlik tedbirleri ve benzeri nedenlerle oluşacak gelir kaybı, zarar, ziyan; İdareden talep edilemez,

“KKTC devletine ek bir mali külfet getirilmeyeceği koşulu açık açık yazılmıştır”

Şahiner şöyle devam etti;

“Bununla birlikte 23 Haziran 2016 tarihinde alınan ancak kamuoyundan gizlenmek için ‘Resmi Gazete’de yayımlanmaması kaydıyla’ çıkarılan bir Bakanlar Kurulu kararında, T&T Direktörü Emrullah Turanlı tarafından verilen imzalı taahhütle Ercan Havalimanı Avan projesi değiştirilmiş ancak KKTC devletine ek bir mali külfet getirilmeyeceği koşulu açık açık yazılmıştır.

Turanlı, kazanmış olduğu ihalede devletle bir anlaşma imzalamış ve projeyi büyüterek, değiştirilmiş projenin uygulanması için devletten ek bir süre veya ücret talep etmeyeceğini taahhüt etmiştir.

“Bu ısrarlı çabalarının altında hangi hesaplar ve kirli planlar vardır?”

Özetle ne T&T ile imzalanan ihale şartnamesinde ne de 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmaması kaydıyla çıkarılan Bakanlar Kurulu kararında, bu şirkete vergi muafiyeti sağlanmasına imkân tanıyan yasal bir düzenleme vardır. T&T’ye hiçbir şekilde yasal yönden vergi bağışlaması yapılamayacağı ortada iken hükümet yetkililerinin bu ısrarlı çabalarının altında hangi hesaplar ve kirli planlar vardır?

150 TL için asgari ücretlinin boğazına sarılan, maaş kesintisi için kamu çalışanlarının yakasına yapışan, bu ülkede var olmaya çalışan üretici, esnaf, sanayici ve özel sektöre ek vergi mükellefiyetler getiren hükümet, acaba burdan elde ettiği geliri T&T ye mi peşkeş çekecektir? Ya da peşkeş çekilmesi için kılıf mı aramaktadır?”Başa dön tuşu