Kıbrıs

KTAMS Başbakanlık önünde


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası KTAMS Başbakanlık önünde basın açıklama yaptı:

Ülkemizde görülen ilk corona vakası nedeni ile mart ayından itibaren halkımız,alınan tüm kararlara bu zorlu sürecin atlatılabilmesi adına sabır ve olgunlukla sahip çıkmıştır.Halkın duyarlılığı ve özverisi sayesinde iç bulaşma engellenmiştir.

UBP-HP hükümeti,pandemi sürecinde sağlık,ekonomi ve eğitim alanları için tüm kararlarında git geller yaşayarak toplum nazarında güven erezyonuna uğramıştır.UBP-HP hükümetinin,uçuş yasağı dönemi kumar baronlarına imtiyazlar sağladığı jet skandalı açığa çıkartılmış hemen ardından bakanlar kurulunun 1 Temmuz karantinasız giriş kararı ile toplum sağlığı bir avuç kumar baronu uğruna ateşe atılmıştır.

8.7.2020 tarihinde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, karantinasız girişlerin durdurulmasına yönelik karar almasına rağmen bakanlar kurulu bu kararı hiçe sayarak ülkemize corona vakalarının artarak gelmesine yol açmıştır.

26.7.2020 tarihinde karantinasız girişlere karşı limanlarda başlattığımız grev anti demokratik bir şekilde bakanlar kurulu tarafından yasaklanmıştı. Tüm kesimlerin uyarıları dikkate alınmadan ben yaparım olur mantığı ile yönetilen süreç duvara toslamıştır.

Şuan kaynağı belli olmayan yerel vaka ve temaslı sayısı malesef takip edilemiyecek potansiyele ulaşmıştır. Hastahane ve pandemi hotellerinde yer kalmamıştır.Hükümetin basiretsiz tutumu sonucunda halkımız temel sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor,çocuklarımız eğitim alamıyor ve ülke ekonomisi hızla çöküşe doğru ilerliyor.

Halka, özel sektör ve kamusal hizmet verilen kurumlarda yerel bulaş yoğun bir şekilde artmıştır. Zamanında ve doğru tedbirler alınmaması halinde halkımız büyük bedeller ödemekle karşı karşıya kalacaktır.Bu nedenle sendikamız KTAMS, pandemi tehlikesi atlatılana kadar özel sektör ve kamuda sosyal mesafe dikkate alınarak rotasyon usülü ile çalışma sisteminin ivedilikle hayata geçirilmesi talebi ile bugün sağlık hizmetleri hariç örgütlü olduğu tüm işyerlerinde bir günlük uyarı grevi uygulamaktadır. UBP-HP hükümetinin yaptığımız uyarıyı dikkate almaması halinde eylemlilik sürecimizin devam edeceğini tüm halkımızın bilgisine getiririz.

Başa dön tuşu