KıbrısManşet

Kubilay: Seçilmeniz durumunda; özel sektörde sendikalaşma için çalışmanızı istiyoruz

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili adayı Kıdemli eski Yargıç Tacan Reynar, TDP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Özkunt ve partililerden oluşan bir heyetle, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi, bölgenin sorunlarını dinledi, nasıl bir muhalefet anlayışıyla siyaset yapacaklarını açıkladı

Özkunt: Lefke Kıbrıs’ın, yeşilin her tonunun olduğu en güzel yerlerinden biri

Ziyarette ilk sözü alan TDP Genel Başkan Yardımcısı Özkunt, TDP’nin sivil toplum ve sendikalarla çalışmalarını yoğunlaştırdığını, yan yana mücadeleyi büyütmek için çalışmalar yaptığını belirterek, ülkenin ciddi ekonomik ve sosyal-kültürel sıkıntılardan geçtiğini kaydetti.

Özkunt, “Lefke Kıbrıs’ın, yeşilin her tonunun olduğu en güzel yerlerinden biri. Buradaki sıkıntılara sizlerle iş birliği yaparak çözüm üretmek istiyoruz. Tarım ve turizm potansiyelinin nasıl geliştirilebileceğini konuşmak istiyoruz. Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın da bu noktada desteğini her zaman hissediyoruz. Adayımız Tacan Reynar’ı da bu iş birliğini daha da ileri taşımak ve Meclis’te bir ses olabilmek için çıkarttığımızı belirtmek isterim” dedi.

Kaya: Bu seçimi bir referandum gibi nitelendirmemiz gerekiyor

Özkunt sonrası konuşan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ise Reynar’ın adaylığının hayırlı olmasını temenni ederek kendisine başarılar diledi.

“Bu seçimi bir referandum gibi nitelendirmemiz gerekiyor” diyen Kaya, toplumun bu gidişata ya evet diyeceğini ya da yeterli derecede bir duruş sergileyerek karşı çıkacağını kaydetti.

Kubilay: Seçilmeniz durumunda talebimiz; özel sektördeki sendikalaşmanın önünün açılmasını sağlamanızdır

Lefke Kadın İnisiyatifi kurucusu ve Doğa Sporları Derneği Genel Sekreteri Nazif Kubilay da ziyarette düşüncelerini aktardı ve Lefke bölgesinde yaşayan kadınları üretmeye teşvik etmek ve ekonomik anlamda ayakta tutabilmek için bu inisiyatifi kurduğunu anlattı.

“Kendi ciğerimizle kendi yağımızı kavuran kadınlarız” diyen Kubilay, sol görüşte oldukları için ciddi siyasi ayrımcılıklara maruz kaldıklarını, hak ettikleri halde devlet kadrolarına alınmadıklarını ve hayatları boyunca özel sektörde çalıştıklarını kaydetti.

Bu nedenle özel sektördeki sorunları bildiğini belirten Kubilay, “TDP’nin son seçimlerde Meclis dışında kalmasına üzülen biri olarak; eğer seçilirseniz sizden isteğimiz, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmanız ve kolaylaştırmanızdır. Çünkü bu alan gittikçe daha kötü oluyor. Emekçi insanlara ‘Beğenmezsen kapı orada, git’ deniliyor. İnsanlar sırf bu yüzden devlete girmek için sıraya giriyor. Bu konuya eğilmenizi talep ediyorum” dedi.

Reynar: Biz gündemi takip eden değil gündem yaratan bir muhalefet hedefliyoruz

Sıkıntıları ve talepleri dinledikten sonra sözü alan TDP milletvekili adayı Tacan Reynar, bölgeye yabancı olmadığını, 2010-2012 yılları arasında Lefke Kaza Mahkemesi’nde Yargıçlık görevini yürüttüğünü anlatarak, bölge insanının sorun ve sıkıntılarına vakıf olduğunu belirtti.

Bölgenin gittikçe yoksullaştığını, sadece adının “ilçe” olarak kaldığını söyleyen Reynar, CTP’li Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın bölge için bir şans olduğunu, bu noktada siyasi farklılıkların önemli olmadığını vurguladı.

Reynar, “Hepimiz aynı taraftayız çünkü hepimiz yurtsuzlaştırılıyoruz. Lefke gençleri göç ediyor. Lefkoşa Yenikent bölgesi adeta Lefke/Güzelyurt gençlerinin yeni yerleşim yeri oldu. Tüm sorunları iş birliği ile çözmek istiyoruz ve bu nedenle TDP’nin Meclis’e girmesini hem temsil ettiği insanlar hem de bu gibi sıkıntıların farklı bir muhalefet biçimiyle gündeme getirilmesi açısından önemli buluyoruz. Biz gündemi takip eden değil gündem yaratan bir muhalefet hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.Başa dön tuşu