EkonomiKıbrısManşet

Erhürman: Ekonomi bizim için artık bir var oluş meselesi

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, ekonominin bir var oluş meselesi olduğuna dikkat çekerek, doğru dürüst bir nüfus politikası, ekonomik, sosyal, kültürel planlama yapılmadıkça bu var oluş kaygısını gidermenin de mümkün olmayacağını kaydetti

Erhürman: Kuzeyden alışveriş daha da cazip hale gelecek, Maliye’nin gelirleri TL cinsinden artacak

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Erhürman, sterlinin 30 TL’yi zorladığına, TL’nin değer kaybının piyasaya kaçınılmaz olarak zamlarla yansıyacağına dikkat çekti.

Erhürman, “Güneyden gelen Kıbrıslı Rumlar için kuzeyden alışveriş yapmak daha da cazip hale gelecek. Dolayısıyla belli alanlarda talepte çok ciddi bir düşüş olmayacak. Konutta da yabancıların mal alımında düşüş olmayacak elbette. Maliye’nin gelirleri TL cinsinden artacak” dedi.

“Ekonomi bizim için artık bir var oluş meselesidir”

Olanın; alım gücü düşen, alış veriş yapan Kıbrıslı Rumları, konut alan yabancıları seyretmek zorunda kalan Kıbrıslıtürklere olacağını söyleyen Erhürman olacak olanın; ülkede yabancı sayısı arttıkça kamu okullarından, kamu hastanelerinden hizmet almakta zorlanan, artan güvenlik kaygıları nedeniyle yaşam alanları daralan, çocukları, aş, iş, konut bulamayan, göç yollarına düşen Kıbrıslı Türklere olacağını belirtti.

Erhürman, “Ekonomi bizim için artık bir var oluş meselesi. Doğru dürüst bir nüfus politikası, ekonomik, sosyal, kültürel planlama yapılmadıkça ve (stabil para birimine endeksli muhasebe sistemi gibi) ciddi tedbirler alınmadıkça, bu var oluş kaygısını gidermek mümkün olmayacak” dedi.Başa dön tuşu