InstagramKıbrısManşetTeknoloji&Bilim

Eğitimlerde “Robot Kurulumu ve Hareket” aşamasına geçildi 

Geleceğe Mesajımız Var” sloganıyla gençlerin yeteneklerini keşfetmelerine olanak sağlayan İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği‘nin (İEZB) büyük ilgi gören “Robotik Kodlama” eğitimlerinin ikinci aşaması başladı

İEZB ile KKTC Telsim arasında iş birliği protokolü imzalandı

İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği’nin öncülüğünde, İskele Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkıları, KKTC Telsim ve Cyprus Robotics’in destekleriyle kurulan İEZB Teknoloji Atölyesi’nin geçtiğimiz yıl başlattığı Robotik Kodlama Eğitimleri’nde 2. aşamaya geçildi.

1. seviyeyi başarıyla tamamlayarak 2. seviyeye geçmeye hak kazanan gençler, ilk eğitimlerine 9 Ağustos Çarşamba günü İskele Belediyesi Kültür Evi’nde başladı.

İlk gün eğitimlerine İEZB Başkanı Serkan Kırmızı ile KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da eşlik ederek, gençlerin çalışmalarını yakından inceleme fırsatı buldular.

Kırmızı ve Tanpınar ayrıca “Geleceğe Mesajımız Var” sloganıyla gerçekleştirilen Robotik Kodlama Eğitimlerinin ikinci aşaması için de işbirliği protokolü imzaladılar. Protokol gereğince, 2. aşama robotik kodlama eğitimlerinde kullanılacak tüm ekipmanlar ve materyallerin tümü KKTC Telsim sponsorluğunda karşılanacak.

Robot kurulumu ve hareket aşamasına geçildi

2. seviye sertifikalarını alan gençlerin katıldığı Robotik Kodlama eğitimlerinin ikinci aşamasında robot kurulması, hareket aşaması ve buna bağlı kodlama eğitimlerine geçildi.

Gençler ikinci aşamada ayrıca insan anatomisi, fizik, acılar ve matematik eğitimleri almaya da başladı.

Kırmızı: Gençler kendilerini geliştirmeye devam ediyor

İmzalanan işbirliği protokolünün ardından konuşan İEZB Başkanı Serkan Kırmızı, birinci aşamasını başarıyla tamamladıkları Robotik Kodlama Eğitimlerinde 2.aşamasına geçmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

‘Geleceğe Mesajımız Var’ sloganıyla yola çıktıkları Robotik Kodlama Eğitimleri sayesinde gençlerin hem robotlarını kendileri yaptığını hem de yazılımları hazırlayarak robotik kodlama alanında kendilerini geliştirmeye devam ettiklerini ifade etti. Kendilerine inanan ve gençlerin elinden tutan KKTC Telsim’e de teşekkür eden Kırmızı, işbirliği protokolünün hayırlı olmasını diledi.

Tanpınar: Heyecanlı gençleri görmek bizleri sevindirdi

Teknoloji Atölyesinde robotik kodlama eğitimlerinin birinci aşamasında çok yetenekli gençler keşfettik diyerek konuşmasına başlayan KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, azimli ve heyecanlı gençleri görmenin kendilerini de heyecanlandırdığını ve sevindirdiğini söyledi.

Gençlerin, geleceğin şekillenmesinde önemli rol oynayacağına dikkat çeken Tanpınar, bunu bilmenin kendisinin enerjisine enerji, umutlarına ise umut kattığının altını çizdi.Başa dön tuşu