InstagramKıbrısManşetTeknoloji&Bilim

MMO, uzmanlar, mühendisler ve El-sen’le, “Elektrik Arz Güvenliği“ konulu toplantı yaptı

Makina Mühendisleri Odası (MMO), uzmanların, mühendislerin ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-sen) temsilcilerinin katılımıyla “KKTC Elektrik Arz Güvenliği“ başlıklı toplantı gerçekleştirdi, AKSA ile Kalecik III Sözleşmesi imzalanmasına rağmen hedefe ulaşılamadığı belirtildi

MMO: KSA ile Kalecik III Sözleşmesi imzalanmasına rağmen hedefe neden ulaşılamadı

Yazılı açıklama yapan oda, makina mühendisi akademisyen hocaların, elektrik santralleri konusunda bilgi sahibi olan makina mühendislerinin, 2018 yılında Kıb-tek Yönetim Kurulu’nda görev yapan mühendislerin ve kurumda örgütlü sendika El-sen temsilcilerinin katılımı ile dün “KKTC Elektrik Arz Güvenliği“ konusunda toplantı yapıldığını duyurdu.

Oda açıklamasında, “Toplantıda; kurulu kapasite, mevcut durum, üretim ve ihtiyaçların mukayesesi ve elektrik arz güvenliği hedefine; AKSA ile Kalecik III Sözleşmesi imzalanmasına rağmen neden ulaşılamadığı konuları değerlendirilmiştir. KKTC elektrik arz güvenliği çareleri tartışılmıştır. Kalecik III Sözleşmesi’nin çare olmadığı/olamayacağı hususunda endişeler gerekçeleri ile görüşülmüştür” ifadelerine yer verdi.

Açıklama şöyle sürdü;

“Toplantı sonucunda; KTMMOB Makina Mühendisleri Odası ‘elektrik arz güvenliği’ için doğru yöntem ve doğru teknoloji geliştirilerek elektrik arz güvenliği hedefine ulaşılması konusunda gerekli işleri yapmak üzere faaliyetini sürdürme kararı alınmıştır.

Kalecik II Sözleşmesi yürürlükten kaldırılmadan önce mutlaka yüklenicinin sorumluluğunu tam ve noksansız yerine getirildiğinin teyit edilmesi (aksi tespitler var), sözleşmedeki çelişkili maddelerin netleştirilmesi ve Kalecik III Sözleşmesi’nin kamu yararına hazırlanıp imzalanması ve enterkonnekteyle ilgili de ayrıca sözleşme yapılmasının, hususlarının hukuka ve teknik gereklere uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Odamız bu kamuoyu açıklamasını Kıb-tek Yönetim Kurulu’nu ve kamuyu son kez bilgilendirmek üzere yapılmıştır”Başa dön tuşu