InstagramKıbrısManşetSağlık

Bengihan: Hastalarımız, yaşlılarımız özele mahkum edildi

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, yasada kamusal hizmetlerin kamu görevlileri eliyle yürütüleceğine dair amir hükümler olmasına rağmen, özellikte sağlık hizmetlerinin taşeron firmalar ve mevsimlik işçiler aracılığıyla yürütüldüğünü belirtti

Bengihan: Kontrolsüz nüfus artışı her alanda olduğu gibi sağlık hizmetlerini de olumsuz etkiledi

Sendika adına yazılı açıklama yapan Bengihan, en önemli kamusal hizmet olan sağlık hizmetlerinin ne yazık ki halkımızın hak ettiği bir düzeye ulaşamadığını aksine gün geçtikçe hem nitelik hem de nicelik açısından geriye gittiğini belirtti.

Bengihan, “Sağlıklı bir nüfus politikası olmaması nedeniyle yaşanan kontrolsüz nüfus artışı her alanda olduğu gibi sağlık hizmetlerini de olumsuz etkilemekte, buna bir de yönetim zaafiyeti eklenince kamusal sağlık hizmetlerinde adeta kaos yaşanmaktadır” dedi.

“Sağlık hizmetleri mevsimlik işçi ve taşeron firma çalışanları tarafından veriliyor”

Bengihan şöyle devam etti;

“Kamusal hizmetlerin kamu görevlileri eliyle yürütüleceği yasalarımızda amir hüküm olarak yer almasına rağmen birçok hastahane ve sağlık merkezinde sağlık hizmetleri mevsimlik işçi ve taşeron firma çalışanları tarafından verilmektedir.

Partizan amaçlı gereksiz istihdamlar yapılırken acil ihtiyaç olan Doktor, Hemşire, Diyetisyen, Psikolog, acil tıp teknisyeni v.b. sağlık personeli eksikliğinin giderilmesi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemektedir.

Teşhis ve tedavi için büyük önem taşıyan teknik teçhizat eksikliği nedeniyle hastalarımıza aylar sonrasına randevu verilmektedir.

“Hastalarımız, yaşlılarımız özele mahkum edildi”

Sağlık çalışanlarının yasal hakkı olan üniformaları dahi yıllardan beri verilmemektedir . Hayati önem taşıyan Kanser ilaçları dahil birçok ilaç hastahanelerimizde bulunmadığı için; ekonomik kriz nedeniyle zaten zor durumda olan hastalarımız, yaşlılarımız özele mahkum edilmiştir.

Kamu sağlık alanındaki yetersizlikler nedeniyle hem kamudan hizmet alan halkımız hem de sağlık çalışanları büyük mağduriyet yaşarken diğer yandan yüz milyonlarca liralık ilaç vurgunu ile çalışanların alın teri olan Sosyal Sigortalardaki fonların hortumlandığına şahit oluyoruz.

“Sorun ülkeyi yönetenlerin zihniyetindedir”

Halkımız çok daha nitelikli kamusal sağlık hizmetini hak etmektedir. Kaynak yetersizliği mazeretini asla kabul etmiyoruz. Kaynak vardır, istenirse daha fazlası da yaratılabilir.

Sorun ülkeyi yönetenlerin zihniyetindedir. Öncelik halka hizmet değil de makam korumak olursa kaynaklar partizan amaçlar için israf edilir. Sorun burdadır. Bu zihniyet değişmedikçe halkımız sağlık dahil hiçbir alanda hak ettiği kamusal hizmeti alamayacaktır”







Başa dön tuşu