InstagramKıbrısManşet

Kürşat: Bölgede yaşayan gençlerin bu koşullarda ev alması veya kirada kalması mümkün değil

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele milletvekili Fide Kürşat, İskele bölgesinde piyasayı artık yabancıların belirlediğini ve Kıbrıslıtürklerin bölgede 1+1 ev bile alamaz duruma geldiklerini söyledi

Kürşat: Yabancılara yönelik açılması muhtemel okullar daha fazla kargaşaya yol açabilir

Kanal T’de Pınar Gözek’in hazırlayıp sunduğu “Günaydın Kıbrıs” programına katılan Kürşat, gündemdeki konuları değerlendirdi.

İskele bölgesinde hızla artan yabancı nüfusuna değinen Kürşat, bölgede iki tane Rus okulu açılması için talep olduğunu açıkladı.

Kürşat, ülkedeki eğitim sisteminde birçok fırsat eşitsizliği yaşandığı dönemde yabancılara yönelik açılması muhtemel okulların daha fazla kargaşaya yol açabileceği uyarısında bulunarak, bu durumun sadece eğitime değil iş hayatına da yansıyacağını belirtti.

“1+1 daireler 120 bin sterlin civarı”

Özellikle son dönemlerde İskele bölgesinde iş kurma taleplerinin Kıbrıslıtürklerden değil, yabancılardan geldiğini ifade eden Kürşat, “İskele bölgesinde artık belirleyici olanlar yabancılar oldu. İskele bölgesinde çocuklarımıza 1+1 daire alacak durumda değiliz. Bölgede artan talepten dolayı 1+1 daireler 120 bin Sterlin civarlarına geldi. O bölgede yaşayan gençlerin bu koşullarda ev alması veya kirada kalması mümkün değil” dedi.

Kıbrıs’ın güneyinde yaşayan insanların döviz kazanmalarından dolayı kuzeydeki kira miktarlarının kendilerine düşük geldiğini ve o insanların da kuzeyden ev kiralamaya başladıklarını aktaran Kürşat, fiyat politikalarının yabancılara göre belirlendiğini söyledi.

“Açık pazarda Türkçe konuşan kalmadı”

İskele’de her hafta açık Pazar kurulduğunu ancak pazarda Türkçe konuşan insan bulunmadığını ifade eden Fide Kürşat, “Alışverişi yapanlar yabancılar, izleyenler Kıbrıslıtürk. Lefkoşa’da sınıra yakın market ve benzincilerde Kıbrıslıtürkler yok. Buradaki fiyat oranları da arttı” dedi.

İğneden ipliğe her şeye zam geldiğine dikkat çeken Kürşat, “Yaşlıların ciddi sıkıntıları var. İnsanlar ilaç parasını bile karşılamayacak durumda. Bu dönem belli bir kesimin kontrolsüz şekilde zenginleştiği, orta sınıfın ise eridiği bir dönem oldu. Dar gelirli insanlar da açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

Kürşat, ülkede yeterli kaynağın bulunduğunu ancak bu kaynakların yandaşlar arasında peşkeş çekildiğini vurguladı.Başa dön tuşu