InstagramKıbrısManşetSağlık

180 bin reçete, zarar 55 milyon TL!

Polisin yürüttüğü “sahte reçete ile yolsuzluk” soruşturması kapsamında dün tutulanan 2’si doktor 2’si eczacı olan 4 zanlı Mahkemeye çıkarıldı, zanlılar hakkında 3’er gün tutukluluk emri verildi

Doktorlar ve eczacılar Yargıç huzuruna çıkarıldı

N.P ve M.S adlı doktorlar ve İ.T ve S.S adlı eczacı zanlılar Yargıç huzuruna çıkarıldı. Özgür Gazete Muhabirleri Rifat Karaca ve Kadir Sidal‘ın takip ettiği Mahkemede, soruşturmanın Sosyal Sigorta Dairesi Memuru Çiğdem Dürüst’ün “sahte reçete” yapıldığıyla ilgili 13 Eylül’de polise şikayetiyle başladığı belirtildi.

Polisin Mahkemeye sunduğu şahadete göre; 180 bin sahte reçete ile devlet 55 milyon TL dolandırıldı, Sosyal Sigortalar Dairesi‘nin SMS sistemine geçmesi sonrası bu oranın yüzde 30 azalması dikkat çekince Dürüst durumu takibe aldı.

Şu ana kadar soruşturmayla ilgili yurt dışında 75 kişinin tespit ediliğini belirten polis, Temmuz ve Ağustos ayı reçetelerinin incelendiğini kaydetti.

Polis ayrıca, zanlıların banka hesaplarında ve eczacıların ilgili reçetelerle ilgili not tuttukları defterler de inceleme yapılacağını belirterek, alınacak ifadeler olduğunu, soruşturmanın selameti için zanlıların tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkeme “Sahte evrak düzenleme” , “Sahte evrakı tedavüle sürme”, “Sahtekârlıkla para ve mal temin etme” suçlarından yargılanan zanlılara 3’er gün tutukluluk verdi.

Başa dön tuşu