InstagramKıbrısSürmanşet

İki toplum, Dünya Barış Günü’nü müzikler eşliğinde el ele kutladı

Kıbrıs’ın kuzeyindeki Mağusa Belediyesi ve Kıbrıs’ın güneyindeki Mağusa Belediyesi iş birliği ile Uluslararası Dünya Barış Günü’nde düzenlenen “Birlikteyiz” etkinliğinde Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar bir araya geldi

İki toplum, Dünya Barış Günü’nü müzikler eşliğinde el ele kutladı

Etkinlikte ülkemiz ve dünya barışı için iki dilde şarkılar söylendi, barışa dair umutlar paylaşıldı. Etkinliğe Özel Temsilci ve UNFİCYP Başkanı Colin Stewart, ABD Büyükelçisi Julie D. Fisher, İtalya Büyükelçisi Ferrari Bravo, İngiltere’nin Kıbrıs Yüksek Komiseri İrfan Sıddıq, AKEL Genel Sekreteri Stephanos Stephanou, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ile bazı CTP milletvekilleri de katıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, iki toplumun böylesi bir etkinlikte bir arada olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuşmasında yıllarca yaşanmış acı ve zorluklara dikkat çekti.

Uluçay: Çocuklarımıza öfke ve kin değil, umut ve barış bırakalım

Konuşmasında Türkiye ile Yunanistan’ın iş birliği içerisinde olmasının tüm halklar için büyük umut olacağını kaydeden Uluçay, “Çocuklarımıza öfke ve kin değil, umut ve barış bırakalım. Geçmişte
yaşanan acılar bir daha asla tekrarlanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Ioannou da konuşmasında, etkinliğe Dünya Barış Gününü kutlamaya geldiklerini belirterek, bu vatanın onlarca yıldır ihtiyaç duyduğu barışın, insanın sahip olması gereken en büyük iyilik olduğunu haykırmak için geldiklerini vurguladı.

Ioannou: Kuşaklarımız çatışmaları iliklerine kadar hissetti, bunu geleceğe taşımak istemiyoruz

Barış olmadan kalkınma, kültür, eğitim, sporun olamayacağının altını çizen Ioannou, “Ne yazık ki bizim kuşaklar tüm çatışmaları iliklerine kadar hissetti, bunu geleceğe taşımak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“Birlikteyiz” etkinliğine katılan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar, sahne alan Let’s Sing Together’ın seslendirdiği
şarkılara bir ağızdan eşlik etti.

Etkinlikte Kıbrıslı Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar hikayelerini paylaşırken, Marina Neophytou’nun piyano resitali eşliğinde Myrsini Christodoulou ile Aytuç Şabanlı “Barış” isimli şiiri seslendirdi.

Başa dön tuşu