InstagramKıbrısManşet

KTEZO: Kıb-tek çiftlik olmaktan çıkarılsın!

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Yönetim Kurulu, enerjide akaryakıta bağımlı olunduğundan dolayı fiyatlarının kaçınılmaz olarak yükseldiğini söyleyerek, önemli olananın; bu durumu değiştirmek için, sürekli, güvenli, kaliteli ve daha uygun fiyatlara enerji üretimi için yapılması gerekenin ne olduğudur dedi

KTEZO: Elektrik temel tüketim maddesidir; kimse kullanımından kaçamaz

Yazılı açıklama yapan KTEZO Yönetim Kurulu, enerjide akaryakıta bağımlı olunduğundan dolayı fiyatlarının kaçınılmaz olarak yükseldiğini söyleyerek, petrol varil fiyatlarında meydana gelen artışın ve ayni zamanda TL değer kaybının, zincirleme bir şekilde elektrikte pahalılık ve zam olarak yansıdığını belirtti.

“Çünkü elektrik temel girdi, temel tüketim maddesidir; kimse kullanımından kaçamaz. Dolayısı ile girdi fiyatlarından, üretim maaliyetlere, alım gücüne kadar her şey doğrudan etkileniyor” denilen açıklamada, bundan dolayı da fakirleşme, yoksullaşma, piyasanın daha da daralması ve iflasların çoğalması demek olduğu ifade edildi.

“Ortada bir çaba olup, olmadığı bizim için en önemli sorudur”

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Burda önemli olan durumu ters düz etmek için, değiştirmek için, sürekli, güvenli ve kaliteli, daha uygun fiyatlara enerji üretimi için ne yapıldığıdır. Biz bunun hesabını soruyoruz! Ortada bir çaba olup, olmadığı bizim için en önemli sorudur. Mesele de budur! Öfkemiz de burdadır!

Aradan yıllar geçtiği halde KIBTEK’e yatırım yapılmaması, yapılanmaması, giderek AKSA’ya olan bağımlılığı artırmıştır. Yatırım yapılmadığı için de doğal enerji kaynağı olan güneş enerjisinden bırakın yararlanmayı, tüm çevreyi de dumana boğarak, kirletirken, insanı ise kanser riski ile karşı karşıya bırakıyorlar. İşe bakın ki; 15 Nisan 2019’da dörtlü hükümet döneminde dört jenaratör, ardından gelen UBP hükümetleri döneminde de jenaratör alımları için karar alındığı halde, şu ana kadar adım dahi atılmadı. Yapmadılar, yapılmadı!

“Kıb-tek, hesap ve güven veremeyen bir kurum haline getirildi”

Sonuçta KIBTEK; akaryakıt almak, her gün açık veren yapısını bir nebze hafifletmek (o da siyasetin müsaade etmesi halinde), faiz ödemek için, zam üzerine zam yapan bir kurum haline dönüşmüş durumda. Daha ötesi akaryakıt alımından, personel istihdamına kadar HESAP VEREMEYEN, GÜVEN VERMEYEN BİR KURUM HALİNE GETİRİLDİ!

Sık sık kapasite eksikliği içine girilmesinden dolayı hem Güney’den hem AKSA’dan yapılan alımlarla fazladan zarara sokuluyor. “NEREDEYSE KURUM DEĞİL ÇİFTLİK!” Bütün bu oyunların bedelini her zaman olduğu gibi sonuçta halk ödüyor.

“Yatırımlar, bu kadar zaman alınan kararlara rağmen neden geciktirildi? Geciktiriliyor?”

Herkesi bir kez daha sorgulamaya davet ediyoruz! Ve unutturmamak adına soruyoruz!

KIBTEK’in özerk yapılanması neden unutturuluyor?

Yatırımlar, bu kadar zaman alınan kararlara rağmen neden geciktirildi? Geciktiriliyor?

Akaryakıt alımlarında ihale koşulları hala daha oluşmadı mı?

Bütün bu sorular cevaplanmadan; ne elektrikte uygun maaliyetler oluşur ne de sağlıklı bir elektrik üretimi olur”Başa dön tuşu