InstagramKıbrısSürmanşetYaşam

Dalkan: Bu sene çocuk hakları gününü hüzünlü, endişeli ve kızgın şekilde kutlamaktayız

Kıbrıs Türk Tabibler Birliği (KTTB) Genel Sekreteri Ceyhun Dalkan, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” nedeniyle yayımladığı mesajında; hem Kıbrıs‘ın kuzeyindeki çocukların hak ettikleri kamusal eğitim ve sağlık hizmetlerini alamadığını anlattı hem de Gazze‘de dünyanın gözü önünde katledilen çocukların durumuna da değindi

Dalkan: Bu sene çocuk hakları gününü hüzünlü, endişeli ve kızgın şekilde kutlamaktayız

Birlik adına yazılı açıklama yapan Dalkan, 20 Kasım’ın dünya genelinde çocukların haklarını korunmak ve farkındalığının artırmak amacıyla “Çocuk Hakları Günü” olarak kutlandığına işaret ederek, 20 Kasım1989’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin, tüm çocukların yaşama, sağlık, eğitim, korunma, düşünce özgürlüğü gibi haklara sahip olduğunu belirlediğini söyledi.

Dalkan, “Bugün, tüm dünya da çocuk haklarının duyurulması ve savunulması için önemli bir gün olarak kutlanmaktadır. Maalesef bu sene çocuk hakları gününü hüzünlü, endişeli ve kızgın şekilde kutlamaktayız” dedi.

“Gazze’de çocuklar acımasız şekilde katledilmektedir”

Dalkan açıklamasına şöyle devam etti;

“Çok yakın coğrafyamızda, Gazze’de çocuklar acımasız şekilde okullarında, evlerinde ve tedavi aldıkları veya sığındıkları hastanelerde savaş suçu işlenerek öldürülmekte, katledilmektedir.

Bu savaşın, katliamın en hızlı şekilde son bulmalı ve Gazzeli masum çocuklar çocukluklarını yaşamalı, bu korkunç kâbus son bulmalıdır. Kıbrıs’ın kuzeyinde, çocukların en doğal hakkı olan eğitim, sağlık haklarına eşit erişimde çok ciddi sorunlar vardır.

Depreme dayanıksız, alt yapısı yetersiz veya çamur içindeki konteynerlerde kamu eğitimi yetersiz şekilde sürdürülmeye çalışılmaktadır. Giderek derinleşen ekonomik kriz, ailelerin azalan alım gücü nedeni ile çocuklarda beslenme yetersizlikleri artmaktadır.

“Çocuklarımıza hak ettikleri en doğal haklarını eşit ve adil şekilde sunamıyoruz”

Denetimsiz artan nüfus ve alt yapısı yetersiz kamu hastaneleri nedeni ile sağlıkta hak ettikleri eşit hizmeti alamamaktadırlar. Şubat ayında alınan yanlış aşı kararı nedeni ile en doğal hakları ve en önemli koruyucu sağlık hizmeti olan aşılamaya erişimde ciddi güçlükler devam etmekte, herhangi bir adım atılmamaktadır.

Kıbrıs’ın kuzeyinde maalesef tüm çocuklarımıza hak ettikleri en doğal haklarını eşit ve adil şekilde sunamamaktayız.

Bugünün çocuklarının haklarını sonuna kadar savunmak, mutlu, sağlıklı ve güvenli bir çocukluk ile geleceğe başarılı, sağlıklı nesilleri taşımak biz erişkinlerin görevidir. Tüm dünyadaki çocuklara daha iyi ve barış içinde bir dünya için mücadele etmek bizlerin en önemli toplumsal görevlerindendir”Başa dön tuşu