InstagramKıbrısManşet

DAÜ-SEN: Öğrencileri “öpüşmekle” suçlamak gerici ve hukuk bilmez bir davranıştır

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜSEN), bugün Özgür Gazete‘nin manşete taşıdığı üniversitedeki “öpücük soruşturmasıyla” ilgili açıklama yaptı, olmayan ve “icat edilen bir suçla” öğrencileri suçlamanın gerici ve hukuk bilmek bir davranış olduğunu vurguladı, özür dilenmesi gerektiğini belirtti

DAÜ-SEN: Rektörlük olmayan bir suç icat etmiştir: Öpüşmek

Yazılı açıklama yapan sendika, Özgür Gazete‘ye yansıyan belgeye göre Rektörlüğün bir öğrenci hakkında “öğrenci otobüsünde öpüşmek” suçlamasıyla bir disiplin soruşturması açtığını, aldıkları bilgiye göreyse; soruşturmacının böylesi bir suçlamanın mevzuatta yeri olmadığını Rektörlüğe bildirdiği yönünde olduğunu kaydetti.

DAÜSEN açıklamasında, “Dolayısıyla öğrenci Disiplin Kurulu’na sevk edilmemiştir. Geçen gün Anayasa ve İş Yasası’yla hafta sonu iznini kendi iznine tabi olduğunu duyuran Rektörlük şimdi de Öğrenci Disiplin Tüzüğü’nde olmayan bir suç icat etmiştir: Öpüşmek. Belli ki Rektörlük uygun gördüğü hususları ve davranışları yasal mevzuat olduğunu sanmaya başlamıştır” dedi.

“Öğrencileri ‘öpüşmekle’ suçlamak gerici ve hukuk bilmez bir davranıştır”

Öğrencileri öpüşmekle suçlamanın gerici ve hukuk bilmez bir davranış olduğunu, Rektörlüğün belli ki bir öpüşme hassasiyeti bulunduğunu belirten sendika, “Örneğin bayramlarda öpüşmek artık yasak mıdır? Doğum günü olan meslektaşımızla öpüşmek artık serbest değil mi? Acaba Rektörlük bizlere aklındaki öpüşmenin tam olarak ne olduğunu anlatacak Öpüşme Usul ve Esasları Yönetmeliği yollayacak mı?” diye sordu.

Açıklamada, “Bu çağdışı soruşturma denemesi üniversiteyi gülünç duruma düşürmüştür. Bu denemeyi gerçekleştirenler özür dilemelidir. Rektörlüğün bundan sonra hukuka bağlı kalmaya gayret göstereceğini umuyoruz” denildi.

“GERİCİLİK AKIMI” DAÜ’YÜ DE SARDI: Koca üniversitenin uğraştığı şeye bak!Başa dön tuşu