EkonomiInstagramKıbrısManşet

KTEZO: Esas mesele; Kıbrıslıtürklere ait tüm varlıkların bilinçli şekilde pazarlanmaya çıkarılmasıdır

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), ülkeye gelen sermayenin kara para olup olmadığının bilinmesi gerektiği belirtti ve “Kara para bugün için tatlı olabilir. Ama hiçbir zaman yarını da yoktur” dedi

KTEZO: Esas mesele tüm varlıklarımızın bilinçli şekilde pazarlanmaya çıkarılmasıdır

KTEZO Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, taşınmaz mal satışının ağırlıklı olarak hangi ülke vatandaşlarına yapıldığı tartışmalarıyla esas meselenin göz ardı edildiği, esas meselenin Kıbrıslıtürklere ait tüm varlıkların bilinçli şekilde pazarlanmaya çıkarılması olduğunu kaydedildi.

Açıklamada, “Esas mesele toprak varlığının hangi ülkeye satıldığından çok, İmar Planlarının bilinçli olarak yapılmaması ve geciktirilmesinden dolayı, Mesarya’sından, Karpaz’ına kadar tüm varlıklarımızın bilinçli bir şekilde pazarlanmaya çıkarılmasıdır” denildi.

“Kara para bugün için tatlı olabilir. Ama hiçbir zaman yarını da yoktur”

“En verimli tarımsal arazilerin satıldığı, geriye kalanların ise satılık olduğu bir ülke yarattığımızı öncelikle görmek zorundayız” denilen açıklamada, ülkeye gelen sermayenin kara para olup olmadığının bilinmesi gerektiği belirtildi ve “Kara para bugün için tatlı olabilir. Ama hiçbir zaman yarını da yoktur” ifadelerine yer verildi.

“Çevre kirliliği, tahribatı ve alt yapı eksikliklerine bakıldığı zaman; tedbir alma konusunda çok geç kalındığı görülebilir” denile açıklamada, “Pek çok adımın, ‘içtenlik ve samimiyet’ olması halinde hiç geciktirilmeden atılabileceği de gün gibi ortadadır. İlk adım yılan hikayesine dönen İmar Planlarının yapılmasına ve yayınlanmasına kadar, tarımsal tüm arazilerin, bir kanunla korumaya alınması, inşaata ve inkişafa derhal kapatılmasıdır. Kaldıysa kıyılar ve orman arazileri dahil” denildi.Başa dön tuşu