InstagramKıbrısManşet

Eylem: Öğretmen adayı gençler dururken TC’den öğretmen dayatmasını durdurun

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, TC Elçiliği eliye Hala Sultan İlahiyat Koleji‘nde Türkiye’den görevlendirilen ve sendikalı öğretmenleri, yazışmayla eleştiren ve saldıran iki öğretmenin hala okulda olduğunu söyleyerek, Eğitim Bakanlığı’nı göreve çağırdı

Eylem: Açıkça suç işleyen TC’den görevli iki öğretmen hala okulda tutuluyor

Yazılı açıklama yapan Eylem, Hala Sultan İlahiyat Koleji‘nde Türkiye’den görevlendirilen meslek öğretmenlerinden birinin TC Elçiliği’nin talimatıyla müdür muavini yapılarak oluşturulan yasa dışı ve hiyerarşiyi bozan uygulamasına dikkat çekerek, öğretmenlerin ve sendikanın bu duruma tepki koyması üzerine Eğitim Bakanlığı’nın görevi geri aldığı bilgisini verdiğini söyledi.

“Öğretmenlerimizin ve sendikamızın bu uygulamaya karşı ortaya koyduğu iradeyi aralarındaki yazışmayla eleştiren ve hatta saldıran, tehditler savurup açıkça suç işleyen iki TC’den görevli öğretmen ise hala okulda tutulmaktadır” diyen Eylem, Bakanlığın bu kişilerle ilgili derhal soruşturma açması gerektiğini ve bu kişilerin okuldan uzaklaştırılmasını sağlaması gerektiğini belirtti.

“‘Eşit egemen’ devlet olduğumuzu iddia edenleri göreve davet ediyoruz”

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Aynı ortamda çalışma arkadaşlarına etnik kimliğinin farklı olmasından ve sendikalı olmalarından kaynaklanan düşmanca tavır sergileyen kişilerin kafalarından geçirip kaleme aldıklarını faaliyete geçirme potansiyelleri dikkate alınıp bakanlığın ivedilikle harekete geçmesi gerekmektedir. Yoksa çalışma barışı bozulduğu takdirde bunun hesabını veremeyecektir. ‘Eşit egemen’ devlet olduğumuzu iddia edenleri göreve davet ediyoruz;

“Öğretmen adayı gençlerimiz dururken Türkiye’den öğretmen görevlendirme dayatmasını durdurun!”

Yüzlerce kendi mezunumuz, öğretmen adayı gençlerimiz dururken Türkiye’den öğretmen görevlendirme dayatmasını durdurun!

Şeriat müfredatı uygulamalarını, küçük çocuklarımıza kuran kurslarını, tarikat, ülkü ocakları örgütlenmelerini durdurun!

Ülkemizi, her kurumunu ele geçirenlere, eğitim sistemimize, dilimiz, dinimiz, kültürümüz, yaşam biçimimize saldıranlara, toplum mühendisliğine çanak tutmayın, ortak olmayın, koltuk uğruna ülkemize bu kötülüğü yapmayın!

“Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve okullarımız yalnız değildir”

Sendikamız ve öğretmenlerimiz, tüm baskı ve tehditlerinize rağmen, çağdaş, laik, bilimsel eğitim ve toplum yapısı için mücadelesine devam edecektir.

Bilinmelidir ki öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve okullarımız yalnız değildir”Başa dön tuşu