InstagramKıbrısManşet

Grevde olan okullar, Eğitim Bakanlığı’na yürüyecek

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, yarın 7 okulla grev ve eylemde olacaklarını duyurarak, dayatmalara karşı boyun eğmeyeceklerini ve saldırılar durdurulana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı

Eylem: Öğretmenlere, sendikalarına planlı saldırılar “Tam Gün” aracılığı ile sürdürülmektedir

Sendika adına yazılı açıklama yapan Eylem, öğretmenlere ve sendikalara planlı saldırıların “Tam Gün” aracılığı ile sürdürüldüğünü belirterek, bilimsel, laik, kamusal ve parasız eğitim hedef alındığını söyledi.

Eylem, devlet okullarının, müfredatların ve çocukların tehdit altında, kamusal, nitelikli, laik ve çağdaş eğitimin sigortası olan öğretmenlerin de statülerinin, haklarının ve çalışma koşullarının saldırı altında olduğunu belirtti.

Eylem, yarın 10.00 -13.00 saatleri arasında grev ve eylemde olacak 7 okulu da paylaşarak, aynı zamanda grevde olan okulların, saat 10.00’da KTOEÖS merkez binasında toplanarak 10.30’da Eğitim Bakanlığı’na yürüyeceklerini söyledi.

İşte o okullar;

20 Temmuz Fen Lisesi, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Esin Leman Lisesi, Değirmenlik Lisesi, Hala Sultan İlahiyat Koleji, Bayraktar Ortaokulu, İrsen Küçük Ortaokulu

“Bilimsel, laik, kamusal, parasız eğitim hedef alındı”

Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Toplumsal yapımıza, kültürümüze, dilimize, dini anlayışımıza, yaşam biçimimize, kamusal alanlarımıza, kurumlarımıza, haklara, demokrasimize müdahaleler; bilimsel, laik eğitim anlayışına, kamusal eğitime, devlet okullarına, öğretmenlerin statüsüne, çalışma koşullarına, itibarına saldırılar devam etmektedir.

Öğretmenlere, sendikalarına planlı saldırılar “Tam Gün” aracılığı ile sürdürülmektedir. Bilimsel, laik, kamusal, parasız eğitim hedef alınmıştır. Devlet okulları, müfredatlar, çocuklarımız tehdit altındadır. Kamusal, nitelikli, laik, çağdaş eğitimin sigortası olan öğretmenlerin, statüleri, hakları, çalışma koşulları saldırı altındadır. Okullarımızda büyük eksiklikler devam etmektedir. Öğretmenlerimize, itibarsızlaştırma, fakirleştirme, örgütsüzleştirme saldırısı belli çevrelerce organize edilmektedir.

“Esas saldırı; Kıbrıs Türk toplumunun varlığına, değerlerine, geleceğine yöneliktir”

Sn. Eğitim Bakanı bu politikaları sorgulama gereği hissetmeden bu anlayışın savunuculuğunu ve tetikçiliğini yapmaya soyunmuştur. Esas saldırı; Kıbrıs Türk toplumunun varlığına, değerlerine, geleceğine yöneliktir. Bu saldırıları planlayanlar ve uygulamaya çalışanların eğitim, toplum gailesi kalmamıştır.

Toplumun aydınlık, ilerici yüzü öğretmenlerimiz, sendikamız bu dayatmalara boyun eğmeyecek, saldırılar durdurulana kadar mücadeleye devam edecektir.

“Grevde olan okullar, Eğitim Bakanlığı’na yürüyecek”

Yarın 08.12.2023 Cuma günü 10.00 – 13.00 arası grev ve eylemde olacak olan okullarımız:

20 Temmuz Fen Lisesi, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Esin Leman Lisesi, Değirmenlik Lisesi, Hala Sultan İlahiyat Koleji, Bayraktar Ortaokulu, İrsen Küçük Ortaokulu

Grevde olan okullarımız, saat 10.00’da KTOEÖS merkez binasında toplanarak 10.30’da Eğitim Bakanlığı’na yürüyecektir.Başa dön tuşu