KıbrısManşet

Uluçay, Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti heyetini kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk halkının Azerbaycan halkının vermiş olduğu mücadelede her zaman yanında olduğunu söyledi

Uluçay, Orhan Hasanoğlu Başkanlığındaki Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti heyetini kabul etti

Meclis Şerefe salonunda yer alan kabulde ilk sözü Dernek Başkanı Orhan Hasanoğlu, derneklerinin, KKTC’de bulunan özellikle Azerbaycan’lı akademisyenlerin desteği ile her iki ülke arasında kültür başta olmak üzere çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

KKTC’de 300 öğrenci, 100’e yakın aile ve Üniversitelerde 40’a yakın Azerbaycan’lı akademisyen bulunduğunu ifade eden Hasanoğlu, KKTC’de bulunan her Azerbaycan’lı için Azerbaycan sevgisi ne ise KKTC sevgisinin de o olduğuna işaret etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında Azerbaycan halkı ile her zaman dayanışma içerisinde olduklarını anımsatarak iki halkın her daim kardeşlik duyguları ile beraber hareket ettiklerini söyledi.

İki ülke arasında bilim, kültür, sanat ve zaman zaman da sportif alanlarda var olan ilişkileri arttırmak istediklerini vurgulayan Uluçay, iki ülke Meclis’inin bir diyaloğu olduğunu söyleyerek geçmiş dönemde Bakü’de yapmış olduğu temasları anımsattı.

Azerbaycan’ın verdiği mücadeleye saygıyla baktıklarını dile getiren Uluçay, her zaman destekleri ile yanlarında olduklarını ifade etti.

Karabağ sorununda Azerbaycan halkıyla beraber hareket ettiklerini söyleyen Uluçay, işgal altındaki toprakların geri alınmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti ve yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden şehitleri rahmetle andı.

Derneğin KKTC’de Azerbaycan’lı kişiler için yapmış olduğu çalışmaları takdir ettiklerini ifade eden Uluçay, bu çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkilere katkı koyacağına inanç belirtti.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu