InstagramKıbrısManşetSağlık

Tıp-iş: Depremin birinci yılında sağlık merkezlerimiz hala hala depreme dayanıklı değil

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Yönetim Kurulu, Türkiye’de 6 Şubat‘ta meydana gelen depremlerin ardından gündeme gelen “binaların sağlamlaştırılması” çalışmalarının zamanla unutulduğunu belirterek, sağlık merkezlerinin bugünkü durumunu anlattı

Tıp-iş: Hastanelerimizde gözle görülür bir tadilat-tamirat veya yenileme çalışması yapılmadı

Yazılı açıklama yapan sendika, 6 Şubat 2023 günü Türkiye’de yaşanan, büyük ve yeri doldurulamaz kayıplara neden olan depremin üzerinden tam bir yıl geçtiğini hatırlatarak, ülkede ve bölgede deprem olasılığının varlığı ve riskin arttığı gerçeği ile karşılaşıldığı ilk zamanlarda, yaşam alanları depreme dayanıklı hale getirmek konusunda başlatılan çalışmaların ise zamanla unutulduğunu kaydetti.

Açıklamada, “Bir yılın sonunda, olası bir depremde yaralananları yaşama bağlayacak hastanelerimizde gözle görülür bir tadilat-tamirat veya yenileme çalışması yapılmadı. Dahası deprem tatbikatı bile yapılmadı. Hastane afet ve acil durum planı oluşturulmadı ve uygulamaya girmedi” denildi.

“Sağlık merkezlerinin dayanıklı hale getirilmesi hayati öneme sahiptir”

Açıklama şöyle devam etti;

“Oysa kısa zaman önce ülkemizin en büyük kamu hastanesi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan yangın olayında, hastalarımızın tamamen sağlık emekçilerinin çabaları ile kurtarılabildiği hala hafızalarımızdadır.

Yeni ve geriye dönüşsüz acılar ve kayıplar yaşanmaması için ülkemizdeki tüm sağlık merkezlerinin olası tüm acil durum ve afetlere karşı hazırlıklı ve dayanıklı hale getirilmesi hayati öneme sahiptir.

Bu sebeple, hükümeti acilen harekete geçmeye, güvenli sağlık merkezleri oluşturulması için gerekli tüm çalışmaları ivedilikle tamamlamaya davet ediyoruz.

“Planların oluşturulması ve profesyonelce yönetilmesi şarttır”

Hastane afet ve acil durum planlarının oluşturularak derhal hayata geçirilmesi ve olası acil durum ve afetlerin bu planlar çerçevesinde profesyonelce yönetilmesi şarttır. Konunun takipçisi olacağımız bilinmelidir.

Bu vesile ile 6 Şubat 2023 depreminde hayatını kaybeden tüm insanların, hepimizi derinden yaralayan Şampiyon Meleklerimizin anıları önünde saygıyla eğiliriz. Şampiyon Meleklerimiz için başlatılan adalet arayışı ve mücadelesine verdiğimiz desteği ise bir kez daha bildirmek isteriz”Başa dön tuşu