KıbrısSürmanşet

Üç Yardımsever Melek, Hastalarının Yüzünü Güldürdü

Kemal Saraçoğlu Vakfı donör arşivine geçtiğimiz yıllarda örnek vererek kayıt yaptıran 3 gönüllü yardımsever melek; Fatoş Hacıoğlu, Sevgi Özbarışçı ve Elçin Alıkan, ilik nakli bekleyen hastalarına kök hücre bağışında bulunarak hayata ikinci kez başlayabilmesi için umut oldu

Umut oldular

Geçtiğimiz yıllarda Dünya İlik Bankası donör arşivine kayıt olmuş 3 gönüllü bağışçı, Ekim ve Kasım aylarında uyum gösterdikleri hastaları için kök hücre bağışı yapmışlardır.

Tamamen gönüllülük esasını benimseyerek, hiç tanımadıkları hastalarına kök hücre bağışı yaparak hayata ikinci kez başlamalarını sağlayan yardımsever melekler; Fatoş Hacıoğlu, Sevgi Özbarışçı ve Elçin Alıkan hastalarının ve ailelerinin yüzlerinde kocaman bir gülümsemeye sebep olmuştur.

“Anlatılamayacak bir duygu”

Duygularını paylaşan donörlerin dikkat çeken ortak düşüncesi ise, işlemin kimseyi korkutmaması gerektiği, insanın hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel şeylerden birtanesi olduğu ve ihtiyacı olan bir hastanın sağlığına kavuşmasını sağlamanın kelimelerle anlatılamayacak bir duygu olduğuydu.

Gürel: Kanseri yaşamadan sorumluluk hissedebilmek erdemdir

Kemal Saraçoğlu Vakfı yetkilisi Suzan Gürel yaptığı açıklamada, Vakfın sloganı olan “Kanseri yaşamadan sorumluluk hissedebilmek erdemdir” ilkesini benimseyerek böylesi anlamlı bir bağış ile hastalarına tamamen gönüllük çerçevesinde el uzattıkları için üç donöre de tek tek sonsuz teşekkürlerini iletti.

Gürel sözlerine, “2000 yılından bu yana Kemal Saraçoğlu Vakfı ve Karaiskakio Vakfı iş birliği ile gönüllülerden Dünya İlik Bankası için numuneler alınmaktadır. 18-45 yaş arası, KKTC Kimlik Kartı’na sahip, daha önce bu amaç için örnek vermemiş sağlıklı bireylerden alınan kan veya tükürük örneği ile özelde kendi ülkemizdeki genelde ise Dünyadaki ilik/kök hücre nakli ihtiyacı olan hastalara yardım eli uzatmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” diyerek devam etti. Ayrıca, “2000 yılından bugüne kadar 73 Kıbrıslı Türk Donör, tamamen gönüllü olarak ilik/kök hücre bağışı yaparak hastalarının hayata ikinci kez başlamalarına vesile olmuştur” diyerek sözlerine son verdi.Başa dön tuşu