KıbrısManşet

Yurttaşlar, aşıya sıcak bakıyor

Kuzey Kıbrıs‘ta  halk, kısa süre sonra ülkede başlaması planlanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı programına dahil olmaya ve aşı yaptırmaya sıcak bakıyor

Mustafa Nagaş: Ailece yapmayı düşünüyoruz

AA muhabiri, Kuzey Kıbrıs’ta kısa süre içinde başlayacak Kovid-19 aşı programıyla ilgili vatandaşlardan görüş aldı. Esnaf Mustafa Nagaş, aşı olacağını belirterek, “Kovid-19 aşısı artık insanların vazgeçemeyeceği bir aşı, mecburen yaptırmak zorundalar. Biz de ailece yapmayı düşünüyoruz.” dedi.
Kovid-19 aşısına güvendiğini dile getiren Nagaş, bundan başka da alternatifin olmadığını kaydetti.
Nagaş, aşı yaptırmayarak Kovid-19 riskini taşımak istemediğini, hem kendisini hem de ailesini garantiye almak istediğini söyledi.

Özkul Özyiğit: Başka çaremiz yok

Emekli Özkul Özyiğit, aşı olunması gerektiğini belirterek, başka türlü virüsten korunamayacaklarını ifade etti.
Özyiğit, “Bütün dünya aşıyı bekliyor, bize gelirse niye olmayalım? Başka çaremiz yok, zannedersem dünya bu illetten başka şekilde kurtulamaz, aşı ile kurtulacak, ona inanıyorum. İnşallah Türkiye’de de bu aşı bulunur ve ithalattan kurtulmuş oluruz, yerli malı aşı kullanmaya başlarız.” diye konuştu.

Fettah Uzun: Aşı olma konusunda negatif değilim

Öğrenci Fettah Uzun, Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri üzerine aşı olmak istediğini söyledi.
Uzun, “Bu, uluslararası bir salgın, böyle bir salgında da bilirkişi olarak bize beyanda bulunanları esas almamız gerekiyor. O yüzden olmayı düşünüyorum. Aşı olma konusunda negatif değilim.” ifadelerini kullandı.

Uğur Avşar: Halk sağlığı için aşı olmamız gerekiyor

Memur Uğur Avşar, kendi sağlığından önce ailesi ve yaşlıların sağlığı için aşı olmayı düşündüğünü söyledi.
Avşar, “Halk sağlığı için aşı olmamız gerektiğine inanıyorum. Türkiye’den aşı gelecek. Anavatanımız bizi düşündüğü ve aşıyı gönderdiği için, onlara da güvendiğim için aşı olacağımı söylemek istiyorum.” dedi.

Cansel Deniz Irving: Aşı olmamız gerekir

Çalışan Cansel Deniz Irving, kendi ve toplum sağlığı için Kovid-19 aşısı olmayı düşündüğünü kaydetti.
Irving, “Dünyanın normal rutinine girebilmesi için aşı olmamız gerekir. Kovid-19 artık bir gerçek, bundan kaçamayız. Kendimizi ve çevremizi korumak için aşılanmamız gerekiyorsa aşılanacağız.” diye konuştu.

Emin Kaptan: Aşı olmak herkesin kişisel sorumluluğudur

Sağlıkçı Dr. Mehmet Emin Kaptan, kendini ve halk sağlığını koruması adına Kovid-19 aşısı olacağını söyledi. Kaptan, “Aşı olmak, herkesin kişisel sorumluluğudur. Bu illetten kurtulmak için herkesin olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Çınarlı: Aşıyı dikkate alıyoruz

İletişim Uzmanı Ayça Çınarlı, şu anda tek kurtuluşun aşı olmak olduğunu belirterek, Kovid-19 aşısı olma yönünde bir iradesinin olduğunu söyledi.
Çınarlı, “Kovid-19’a karşı bilenen ve etkili bir tedavi yok. Dolayısıyla bütün dünyaya sunulan çözüm budur. Biz de bunu dikkate alıyoruz.” diye konuştu.

Pilli ne demişti?

Sağlık Bakanı Ali Pilli, 28 Aralık’ta yaptığı açıklamada, aşıların bir kısmının Avrupa Birliği (AB) üzerinden, bir kısmının da Türkiye üzerinden geleceğini belirterek, “Türkiye’ye aşılar bugün yarın gelecekti. Oraya geldikten sonra aşıların tetkikleri, kontrolleri yapılacak, aşılamaya geçilecek ve bir miktar aşı da bize verilecek. Önümüzdeki 10 gün içinde aşıların bize de gelmesi bekleniyor.” ifadelerini kullanmıştı.Başa dön tuşu