KıbrısManşet

Saner konuştu, Pilli sustu

Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu sonrası, Sağlık Bakanı Ali Pilli ile birlikte basının karşısına geçti

Saner: Kararları tekrar gözden geçirdik

Saner açıklamasında, dün Bakanlar Kurulu’nda aldıkları bazı tedbirleri, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu‘nun tavsiyeleri ışığında, tekrar gözden geçirdiklerini söyledi.

Kovid-19 pandemisinde, dünya genelindeki vaka sayısının 98 milyonu bulduğunu, ölüm sayısının ise 2 milyonu aştığını hatırlatan Saner, “Ülkemiz dünyaya göre daha avantajlı durumdadır. Tabi bu avantajda, sağlık personellerimizin, doktorlarımızın ve Üst Kurulu’muzun çok büyük katkısı var. Bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“İkinci önemli sorumluluğumuz: Ekonomi”

Alınacak önlemlerin, ülke ekonomisini de düşünerek buna paralel alınması gerektiğini belirten Saner, hükümet olarak bir başka önemli sorumluluklarının da ekonomi olduğunu söyledi.

Saner, “Ekonominin de zarar görmemesi adına, önümüzdeki bir iki gün içinde, yerel bulaşın da artışına baglı olarak, bu kararlar tekrar gözden geçirilecektir” dedi.

Saner, yerel vakalarda artış gözlemlenmesi ve Üst Kurul’un da bu konuda ikazları olması durumunda, tedbir almaktan çekinmeyeceklerini sözledi.

“Üst Kurul’un böyle bir karar alma yetkisi yok”

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararlarının yürürlükte olup olmadığı sorusu üzerine Saner: Sokağa Çıkma Yasağı kararını sadece Bakanlar Kurulu vrebilir. Üst Komite2nin böyle bir karar verme yetkisi bulunmuyor” cevabını verdi.

Saner, “Kararlar Bakanlar Kurulu’nda, oy çokluğuyla da değil oybirliğiyle alınır. Dolayısıyla dün aldığımız gece 22:00’dan sabah 05:00’a kadar geçerli olan Sokağa çıkma yasağı bu akşamdan itibaen yürürlüktedir” dedi.

Saner ayrıca, dün açıklanan kararlar arasında olan, okulların açılmasının 24 Ocak’a kadar ertelenmesi ve hayat pahalılığı oranının, kamu maaşlarına 3 ay süreyle yansıtılmayarak, elde edilecek olan gelirin reel sektöre aktarılması kararlarının da yürürlüğe girdiğini kaydetti.

Pilli hiç konuşmadı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, herhangi bir açıklamada bulunmazken, Üst Kurul kararlarının geçerliliği yönündeki sorulara da, ‘Tekrar toplanılarak üzerinden geçilecek’ cevabını verdi.

Pilli’nin istifa ettiği söylemlerinin hatırlatılması üzerine de Başbakan Saner, böyle bir şey olmadığını ve kendisinin çok iyi bir Sağlık Bakanı olduğunu belirtti.Başa dön tuşu