KıbrısManşet

KTOEÖS: Öğretmenlerimiz görevi başındadırKıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Gökçebel, yayınladığı basın açıklamasında, “Online eğitim için öğretmenlerimiz hazırdır” dedi

“Kamusal eğitim gailemiz sürmektedir”

UBP-DP-YDP Hükümeti’nin basiretsizliği, iş bilmezliği, Garagöz-Hacivat’ı oynaması devam ettiği bu dönemde de kamusal eğitim gailemiz sürmektedir” diyen Gökçebel, aylardır Eğitim Bakanlığı’na kapanma dahil gerekli tüm hazırlıkları yapmaları için çağrı yaptıklarını, uyarmalarına rağmen hazırlık yapılmadığını belirtti. Okulların eğitime ara vermesi karşısında okul idareleri ve öğretmenlerin 24 Ağustos’tan beri görevleri başında cana başla çalıştığını vurgulayarak, “Yalnızlığa mahkum edilmelerine rağmen kendi imkanları ile online eğitim için hazırlanmışlardır. Şu an online eğitim için öğretmenlerimiz hazırdır” diyerek açıklamasını sürdürdü.

“Eğitime başlanmıştır”

Gökçebel şöyle devam etti:

“Eğitimde daha fazla kayıp yaşanmaması adına bugünden itibaren eğitime başlanmıştır.

Hükümet, toplum sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren bilimsel kararları, salgın ve bulaşı kontrol altına alması için oluşturulan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi‘ni ortadan kaldırmıştır.

Okullarda bulaşın arttığı günlerde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komite Başkanı ile yaptığımız görüşme sonrası bir dizi önlem alınmasını ve okullara ara vermeyi Bakanlar Kurulu‘na iletmesine rağmen yılbaşı gecesi kumarhanelerde gördüğümüz görüntülerle bazı kesimlere nasıl ayrıcalık tanındığını, yasaların, kararların, sağlığın hiçe sayıldığını bu hükümet topluma net olarak göstermiştir”

“UBP-DP-YDP Hükümeti acaba kime hizmet etmektedir”

KTOEÖS adına açıklama yapan Gökçebel,  “İç bulaşın artarak devam ettiği son günlerde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı bazı kararları ortadan kaldıran UBP-DP-YDP Hükümeti acaba kime hizmet etmektedir? Hükümetin içerisine düştüğü acizlik, maskaralık karşısında toplumun yalakalıklara, torpile değil, dayanışmaya, dik duruşa, bilimsel akla ihtiyacı vardır. Toplum bu konjektürel, kıvıran hükümetçilik anlayışını yakından izlemekte, başlatılan aşılamada bile nasıl ayrıcalık yapıldığına tanık olmaktadır. Toplumun hükümete güveni gittikçe bitmektedir” dedi.

“Hükümetçilik oyununa prim vermeyecektir”

“Toplum refleksi bu özentili hükümetçilik oyununa prim vermeyecektir” diyerek açıklamasını sürdüren Gökçebel, başta UBP-DP-YDP hükümetini, Sağlık Bakanı‘nı ve Eğitim Bakanı’nı özellikle okullar ve eğitim konusunda yine uyardıklarını söyleyerek şu soruları yöneltti:

1. Pandemi dolaysıyla risk grubunda olan öğretmen ve öğrenciler için aşı planınız nedir?

2. Bulaş-Temas Protokolü‘nüz nerededir?

3. Okullar için planlı, programlı PCR testı uygulamanız, verileriniz nerededir?

4. Okul sağlığını ve güvenliği için ne gibi önlemler aldınız? Taşımacılık, altyapı, temizlik, hijyen malzemeleri, hademeler okullarda tamam mı?

5. Herhangi bir devlet okuluna pandemi veya başka bir ad altında bütçe oluşturdunuz mu?

6. Seçmeci-elemeci sınavlar, akademik takvim veya pandemi dönemi için yasal çerçeve oluşturuldu mu?

7. Eğitimde eşitsizlikleri azaltacak önlemler aldınız mı?

a) Müfredatları azalttınız mı?

b) Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencileri tespit ederek, gerekli araç-gereçleri sağladınız mı?

c) Öğretmen, öğrenciler için ne gibi desteklemeler (psikolojik, hizmetiçi eğitim vs.) yaptınız?

d) Bilgilendirme, bilinçlendirme için ne yapmaktasınız?

8. Kendi ülkemize özgü olması gereken eğitim / uzaktan eğitim alt yapılarını tamamladınız mı?

 

Başa dön tuşu