KıbrısManşet

Deniz: Karar vaka sayısının düşürülmesinde bir anlam ifade etmeyecek

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, hükümete, “Kaş yapayım derken, göz çıkarmak üzerindesiniz” dedi

Deniz: Bir anlam ifade etmeyecek

Deniz yaptığı açıklamada, hükümetin sadece Lefkoşa ve Girne’de kapanma kararı başlatması, ülke genelinde vaka sayısının düşürülmesinde bir anlam ifade etmeyeceğinin aşikar olduğunu belirtti.

“Yurttaşlar, Mağusa ve İskele’ye akın etti”

Bölgesel kapanma kararı sonrası birçok yurttaşın Mağusa ve İskele’ye adeta akın ettiğini kaydetti.
Bu akının ilerki günlerde birçok pozitif vakaya neden olacağını aktaran Deniz,  “Ülkemiz şu an bir kaos içerisindedir. Yaşanan bu bölge değiştirme eylemi, kaş yapayım derken göz çıkararak, bulaş olmayan bölgeleri de tehlike altına atmıştır. Hükümet buna derhal bir son vermeli, kapatacaksa tüm ülkeyi kapatmalıdır. Bölgesel kapanma uygulanması örneği dünyada da mevcuttur. Bir çok uzman, İtalya’da benzer hatanın yapıldığını ve bu ülkede, koronavirüs salgınının aşırı yaygınlaşmasına sebep olduğunu belirtmiştir. Alınan bu kararla ülke olarak şu an bu hatayı yaptığımız apaçık” ifadelerini kullandı.

“Hükümet, herkesin bölge değişmesine zaman tanıdı”

Hükümetin bu süreçte ekonomik olarak Lefkoşa ve Girne’de bulunan özel sektöre hiçbir destek açıklamadığının altını çizen Deniz,  hükümete, “Önümüzdeki süreçte de ülke geneline yayılması muhtemel bulaş için ne gibi önlemler almayı düşünmektedir?” sorusunu sordu.  Hükümetin  vatandaşlara evlerinde kalma çağrısı bile yapmadığını ifade eden KTTO Başkanı Deniz, hükümetin herkesin bölge değiştirmesine zaman tanıdığını kaydetti.

“Alelacele alınmış kararlar bizi bir adım ileriye götürmez”

Alelacele alınmış kararların bizi bir adım ileriye götürmeyeceğini, aksine başlanılan yerden çok daha vahim bir duruma götüreceğini ifade eden Deniz,  bunun sonucunda ülkede önlenemez bir vaka artışından, Lefkoşa ve Girne’de batmış iş yerlerinden, işsiz kalan çalışandan başka bir şey kalmayacağını ifade etti.

“Bu işi doğrusu ülke genelinin kapanması”

Bu işin doğrusunun tüm ülkenin izolesini sağlamak, tüm vatandaşların evlerinde bu süreci geçirmelerini sağlamak için ülke genelinin kapanması olduğunu belirten Deniz,  “Unutmamalıyız ki kısa süreli önlemler sadece anlık fayda sağlayabilir, tüm halkımızın sağlığı ve ekonomimiz için alınacak kararların geleceğe dönük olması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden bir kez daha hükümeti almış olduğu kararı düşünmeye ; kaş yapayım derken göz çıkarmadan , derhal tüm ülkeyi kapatması çağrısı yapıyoruz” dedi.
Başa dön tuşu