KıbrısManşet

Polis çaresiz, sistem çökmek üzere

Girne Polis Müdürlüğü‘nde görevli 40’a yakın polisin, Kovid-19 pozitif çıkan tutuklular nedeniyle karantinada olduğu öğrenildi

Polis çaresiz, uygulamalar hatalı

Kovid-19 önlemleri kapsamında alınan kararlar sonucu izinleri iptal edilen ve 7/24 mesai menfumuna göre çalışan polisler, Kovid-19 bulaşma riski karşısında adeta çaresiz durumda.

Gazetemize bilgi veren polisler, onlarca polisin karantinada olması sebebiyle, sistemin çökme noktasına geldiğini belirtti.

Psikolojik olarak da zorlandıklarını ifade eden polisler, her gün tutuklular arasından pozitif vakalar çıktığını, polisin kendini koruyabileceği herhangi bir önleyici unsurun da devreye koyulmadığını dile getirdi.

Test sonuçları çıkmadan karantinadan çıkarıldılar

Özgür Gazete‘nin edindiği bilgilere göre, bunun bir kaç farklı sebebi bulunuyor;

İddia 1: Geçtiğimiz hafta başında Girne Polis Müdürlüğü‘nde, hücrede tutuklu bulunan bir mahkumun Kovid-19 pozitif çıkması üzerine, hücrede kalan diğer 11 mahkum ve onlarla ilgilienen tüm polisler karantinaya alındı.

Ardından gelen bir emirle, test sonuçları henüz çıkmadıkları halde, karantinada bulunan 11 mahkumun hücreye geri getirilmesi istendi ve çok sayıda polis, mahkumları karantinadan alarak hücreye geri getirdi. 

Bunun üzerine gelen test sonuçlarında, mahkumlardan 3’ünün pozitif olduğu öğrenildi ve mahkumlarla ilgilenen tüm polisler tekrar karantinaya alındı.

PCR testi yapılmadan karakola getirildi

İddia 2: Yine Girne Polis Müdürlüğü‘nde kavga ettikleri gerekçesiyle 2 kişiyi tutuklayıp karakola getiren Adli Şube polisleriyle, merkez karakolu arasında tartışma çıktı. Merkez karakolu polisleri tutukluyu, PCR testi yapılmadığı gerekçesiyle karakola almak istemedi.

Ardından tutukluya yapılan PCR testi pozitif çıktı ve temaslı tüm polisler karantinaya alındı.

Temaslı oldukları halde göreve çağırıldılar

İddia 3: Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde, temaslı oldukları bilinen polisler, amirleri tarafından göreve çağırıldı. Emir geldiği için göreve gitmek zorunda kalan polislerden bazıları da sonradan pozitifleşti ve temaslılarıyla birlikte karantinaya alındı.

Tüm bu iddialarla birlikte, polislerin psikolojik olarak yıprandığı, alınan yanlış karar ve emirlerden dolayı virüse bulaşmakla yüzyüze getirildiği söylendi.

Özgür Gazete / Özel Haber

Başa dön tuşu