KıbrısManşet

İSG-BİR: Tümümüz güvende olmadan hiçbirimiz güvende değiliz

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) kontrolsüz ve denetimsiz açılımın büyük tehlike yaratacağını belirtti

İSG-BİR: Kişisel temizlik, hijyen ve dezenfekte kurallarına riayet etmeliyiz

Birlik Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, salgından en az etkilenerek atlatabilmek için tüm paydaşların üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.

“Alınan kararlara tüm halkın ayni hassasiyetle uyması ve uymayanları da uyarması hepimizin asli görevi olmalıdır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu dönemde toplumsal duyarlılık, bilinç ve birliktelik zamanı olduğunu unutmadan herkesin üzerine düşen görevi layığı ile yerine getirmesi çok önemlidir. Eğitimin ve doğru bilgilenmemenin ne kadar önemli olduğunu unutmamalı ve doğru bilgilenmeli panik yapmadan doğru uygulamaları hayata geçirmeliyiz. Yapılacak hata veya ihmallerin sonuçları çok kötü olduğunu dünyada yaşananlara bakarak anlamamız çok zor olmasa gerek. Herkesin fiziki mesafe uygulaması ve gerekmediği sürece (çok acil durumlar haricinde) de dışarıya çıkmamalıdır. Bu dönemde toplu ortamlarda bulunulmamalı ve yakın temaslardan kaçınmalıyız. Ayrıca kişisel temizlik, hijyen ve dezenfekte kurallarına riayet etmeliyiz.”

“Toplumsal sağlığımız için büyük tehlike oluşturacağı inancındayız”

Geçen yıl Mayıs ayında İSG-BİR’in de katılımıyla hazırlanan sektörel açılım için yapılması gerekenlerin bu açılım öncesi de uygulanması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Açılım öncesi alınacak tedbirler ve yapılması gerekenler hakkında hiçbir açıklama ve düzenlemenin yapılmamış olması açılımın kontrolsüz ve denetimsiz olacağı, bunun da toplumsal sağlığımız için büyük tehlike oluşturacağı inancındayız” ifadelerine yer verildi.

“Tümümüz güvende olmadan hiçbirimiz güvende değiliz” denilen İSG-BİR açıklamasında, kontrolsüz ve denetimsiz açılım sonrasında yine büyük sıkıntılar yaşanabileceğinin yaşanarak öğrenildiği belirtildi.

“Bu denetimler sadece özel sektör için değil kamu kurum ve kuruluşları için de yapılmalıdır”

Tüm iş yerlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ve tüzüklerinin ortaya koyduğu yasal kriterleri ve zorunlulukları yerine getirmelerinin sağlanması, güvenli bir çalışma hayatı oluşturulması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu görüşler belirtildi:

“Güvenli çalışma ortamının oluşturulması ve sürekliliğinin sağlanması ise denetim gerektirir. Etkin ve yapıcı bir denetim mekanizması kurulmalı ve sürekliliği sağlanıp tüm çalışma hayatı denetlenmelidir. Bu denetimler sadece özel sektör için değil kamu kurum ve kuruluşları için de yapılmalıdır.

Ülkemizin geçmekte olduğu bu süreçte hepimize düşen görevleri eksiksiz yerine getirirsek en kısa zamanda en az olumsuz etkilenerek atlatabiliriz. Ayrıca ülkemizde gerek eğitim amaçlı gerekse turist veya çalışma amaçlı bulunan yabancı kişilerinde de bilgilendirilmesi için farklı dillerde bilgilendirme yazıları ve panolar oluşturulmalı ve bu bilgilerin ülkemizde bulunan yabancılara uygun yollarla ulaştırılması sağlanmalıdır.”

Başa dön tuşu