KıbrısManşet

Atakan’dan kısıtlama kararının kaldırılmasına sert tepki

Halkin Partisi milletvekili ve Ulaştırma eski Bakanı Tolga Atakan, sefer sayısının kısıtlama kararının kaldırılmasına sert tepki gösterdi

Atakan: Karar, imkansızlıklardan dolayı alınmıştı

 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Atakan, Kıbrıs’ın kuzeyinde, yapılan uçuşların sınırlandırılması kararının keyfiyetten değil, genel karantina kapasitesine bağlı imkansızlıklardan dolayı alındığını kaydetti.

“Gelen her yolcunun o dönem 7 gün karantinada kalacağı bir yapıda günlük 2 uçuş ortalaması 400 kişinin 7 günde 2,800 kişilik bir kapasite ihtiyacını ortaya çıkarmıştı. Buna hastanede tutulması gerekmeyen pozitif vakalar, temaslılar ve az da olsa sınır kapılarından gelenler eklendiğinde ortaya 7-10 günlük bazda ciddi bir rakam çıkıyordu ve bu yapıya uygun merkezleri kimi zaman ucu ucuna bulabilmiştik” diye Atakan,   hükümetin uygulanan uçuş sınırlamasını kaldırdığını ifade etti.

“Elbette bu yönde bir iyileştirme yapılıp kısıtlamalar gevşetilebilir”

Konuyla ilgili  bir iyileştirme yapılıp kısıtlamaların gevşetilebileceğine işaret eden Atakan, cevaplanması elzem soruların olduğunu vurguladı.

Atakan, yetkililere, “Karantina gün sayısının 10 güne hatta bazı bölgelere göre 14 güne çıktığı şu günlerde mevcut Merkezlerimizin döngü kapasitelerinde bir artış mı yaşandı ? Çok değil 3 ay önce bizim bulmakta zorlandığımız yeni merkezler mi açıldı ve genel kapasiteye dahil edildi ? Özellikle mevcut merkezlerin koordinesi ve güvenliği konusunda dahi yeterli personel yokken artacak bu yeni kapasiteye göre ek personeller mi yaratıldı ? Bir önceki hükümetin son döneminde detaylı çalışması yapılan ve yeni hükümete devredilen “elektronik bileklik” çalışması sessiz sedasız tamamlandı ve ev karantinası uygulamasına mı geçiliyor ?” sorularını sordu.

Atakan ayrıca, “Güven” noktasında erozyonu gidermek adına hükümet edenlerin bu soruları cevaplandırmasının önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Başa dön tuşu