Kıbrıs

Elcil: Asker TC’li sivillerle birlikte siyasetin içinde 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı yazılı açıklamada, yıllardır Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine yapılan müdahaleleri gizleme gayreti içinde olan Ankara hükümetlerinin, artık bunu açık açık yapmaktan çekinmediklerini savundu

Elcil: Asker siyasetin içinde 

Elcil açıklamasında, “Özellikle Güvenlik Kuvvetleri’ne ait askeri bir tesis olan Beyaz Ev’de, komutanlığın bilgisi dahilinde, TC Elçisi ve Ulusal Birlik Partisi’ne mensup bazı milletvekilleri ile yapılan toplantı, siyasi müdahalenin ne boyutta olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” diyerek, Kuzey Kıbrıs’ta askerin de artık siyasetin içinde TC’li sivillerle birlikte seçim operasyonu yaptığını savundu. 

Elcil, Kıbrıs Türk toplumunu yönetmeye talip, seçilmiş UBP milletvekillerinin bu toplantıya katılmalarının daha da vahim bir durum yarattığını söyledi.

“Baskı, tehdit, nüfus aktarma ve işbirlikçi politikacılar…”

Elcil, “Yıllardan beri Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iradesini ortadan kaldırmak için, baskı, tehdit, nüfus aktarma ve işbirlikçi politikacılara talimat verme oyunu hala daha tüm hızı ile artarak devam ediyor” dedi.

Türkiye’deki hükümetlerin bu yaptığının Kıbrıslı Türklere saygısızlığın da ötesinde olduğunu söyleyen Elcil, “Bizim savaşa değil, özgürlüğe, barışa, demokrasiye, dayanışmaya, siyasi irademize ve insan haklarına saygı duyulmasına ihtiyacımız vardır. TC asker-sivil bürokratları bağımlılığı artırıp, seçimlerimize bile müdahale edeceklerse bu durumda bu ülkede neden bulunduklarını hatırlatmakta yarar vardır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: “Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale ediliyor”

Başa dön tuşu