KıbrısManşet

Arıklı: Ortada sayıştay raporları var

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’ndaki yolsuzluklarla ilgili açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı iddialarına yanıt vererek “Ortada sayıştay raporları var” dedi

Arıklı: Yapabileceğimiz bir şey kalmadı

Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, katıldığı bir programda gündemi değerlendirdi.

Kıb-Tek’teki vurguna kol kanat germeye çalışanların olduğunu söyleyen Arıklı, sayıştay raporlarına işaret ederek “Biz raporları polise verdik onlarda başsavcılığa iletti. Yapabileceğimiz bir şey kalmadı çünkü 2010’dan beri sayıştay dosyaları bekliyor.” şeklinde konuştu.

Kıb-Tek ile ilgili yaptığı açıklamaların Yeniden Doğuş Partisi (YDP) kurultayına yönelik çalışmalar olduğu iddialarına da yanıt veren Arıklı, “Çamur atmaya çalışıyorlar ama tutmaz. Ucu nereye dokunursa dokunsun sonuna kadar gideceğim. Meclise girdiğim yıllardan beridir Kıb-Tek’le ilgili çalışıyorum. 2010’dan beri süre gelen bir süreçtir, yeni başlamadı.” İfadelerini kullandı.

Arıklı’dan El-Sen’e yanıt

El-Sen grevinde kullanılan söylemlere de yanıt veren Arıklı, “Beni ihaleyi iptal ederek Kıb-Tek’i zarara uğratmakla suçluyorlar. 38 dolarlık ihaleyi iptal edip 34 dolardan acil ihtiyaç kapsamındaki akaryakıtı aldık ve kurumu kara geçirdik. Bu sivri-zekalı arkadaşların matematik bilgisinin bu kadar yüksek olmasından gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

4 dolar ucuza alıp kurumu zarara soktun diyerek kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduklarına dikkat çeken Arıklı, “El-Sen, ona destek verenler ve muhalefet parti, 2019 da yapılan ihaleyi göz önünde bulundurmuyorlar. Bir milyon 104 bin dolar zarar etmişler. 34 dolar keşif bedeli çıkan bir ihalede nasıl oldu da 38 dolara çıktınız?” diye sordu.

“Bakanlığın elektriği kesildi, arıza var dedi utanmazlar”

Bakanlığın elektriğinin kesilmesi konusunda da düşünceleri paylaşan Arıklı, “Arıza var dedi utanmazlar. Vatandaş burnundan soluyor. Kilowat başına 119 kuruşa elektrik ücreti gelmiş. Bu vatandaş bu faturaları nasıl ödeyecek? Birde beni elektriğe zam yapmayarak kurumu zarara uğratmakla suçluyorlar” dedi.

“CTP kendi yaptıklarının faturasını bize kesmeye çalışıyor”

Arıklı sözlerine şöyle devam etti;

“Bugün eylem yapanların elinde gördüm pankartları. AKSA’nın sözleşmesini uzatan kimdir? Kim 3.70 Cent’e çıkardı. Söyleyeyim, CTP zamanında çıkarıldı. Şimdi de kendi yaptıklarının faturasını bize kesmeye çalışıyorlar, bu nasıl pişkinliktir?”Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu