KıbrısManşet

Morton yarın Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşecek

Cenevre’de gerçekleştirilecek 5+1 gayriresmî konferans öncesinde Birleşik Krallık Avrupa Bakan Yardımcısı Wendy Morton, bugün ve yarın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile temaslar yapmak üzere Ada’ya geldi

Morton Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bugün saat 12.00’de Rum Başkanlık Sarayı’nda bir araya gelirken, yarın da KKTC’ye gelerek Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşecek.

Morton, Tatar görüşmesi saat 11.00’de

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar, yarın saat 11.00’de Birleşik Krallık Avrupa Komşuluk ve Amerika Kıtası’ndan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton’u makamında kabul edecektir.
Cumhurbaşkanımız Morton’a Cenevre’de gerçekleşecek olan 5+BM gayrıresmi toplantısında masaya koyacağı egemen eşit ve eşit uluslararası statüye sahip iki devletin iş birliğine dayalı bir uzlaşı sağlanmasına yönelik vizyonunu aktaracak, bunun yanında KKTC ile İngiltere arasındaki ikili ilişkileri de konuk Bakanla ele alacaktır.

Görüşmede, Brexit’le birlikte ortaya çıkan yeni durumun, ülkelerimiz arasında ilişkilere dair oluşturduğu yeni fırsatlar çerçevesinde yapılabilecekler de değerlendirilecektir.

Başa dön tuşu