KıbrısManşet

Sennaroğlu: Meclis kürsüsünden hükümeti eleştirmek bana yakışmaz

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, eylem için Meclis önüne giden Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği heyetini kabul etti

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Meclis Başkanı Sennaroğlu’na sıkıntıları anlattı ve destek istedi.

“İçimizden çıkan birisiniz… Taleplerimizi meclis kürsüsünden dile getirin”

Kelle, Sennaroğlu ile yaptığı görüşmede “Üretici bir kişisiniz, üreticinin sıkıntılarını iyi biliyorsunuz. İçimizden çıkan, meslektaşımız, kırsaldan gelen birisiniz. Sizden talebimiz sıkıntılarımızı Meclis kürsüsünden dile getirmenizdir. Haklılığımızla ilgili bir konuşma yapmanızı istiyoruz. Demek ki biz kendimizi anlatamıyoruz” dedi.

“Eyleme sadece ödemeler için çıkmadık”

Tarımdaki sıkıntıları anlatan ve hükümeti eleştiren Kelle, eyleme sadece ödemeler için çıkmadıklarını, tarım sektöründe yaşanan tüm sıkıntılar için çıktıklarını söyledi.

Doğrudan gelir desteklerinin yenilenmesi gerektiğini ifade eden Kelle, Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye göre yetersiz kaldığını, tarımın geliştirilmediğini kaydetti.

Sürdürülebilir tarım politikası talep ettiklerini ancak son 4 yılda bu modelden çıkıldığını, üretimde verim düşüklüğü yaşandığı ifade eden Kelle, hükümetin tarıma yeterli katkıyı vermediğini, tüm dünyada sağlıkçılarla tarımcıların korunduğunu, çünkü üretimin öneminin sağlık kadar değerli olduğunu söyledi.

Kelle, kamuoyunun bunu bilmesi gerektiğini ifade ederek Sennaroğlu’ndan tarımın sesi olması için ısrarcı oldu.

Sennaroğlu: “DGD gülünç rakamlara geldi”

Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu da, “Haklı mücadelemizi selamlıyorum. Yıllardır milletvekilliği yapıyorum. Tarımda sıkıntılar her zaman oldu, gidermek için bakanlık yaptığım dönemde de olmadığımda da her zaman çalıştık. Biliyorsunuz…

Hangi hükümet olursa olsun bütçede tarıma ayrılan destek artırılamıyor. Doğrusu bir önceki yıla göre enflasyon oranına göre artırılmasıdır ancak şimdi bile baktığımızda doğrudan gelir desteği gülünç rakamlara geldi. Basın önünde söylüyorum; olmasa daha iyi. Hükümet bu konuya ciddiyetle eğilmeli. Doğrudan gelir desteği anlamını yitirdi” ifadelerini kullandı.

Ekonomik sıkıntıların arttığını, tarımsal girdilerin yükseldiğini ifade eden Sennaroğlu, hükümetin acilen tedbir alması gerektiğini vurguladı.

“Meclis kürsüsünden hükümeti eleştirmek bana yakışmaz”

Başbakan ve parti grubuyla yapılacak toplantıda tarımın sıkıntılarını aktarıp bunu konuşacağını ama hükümeti parti disiplini içinde parti içinde eleştireceğini ifade eden Sennaroğlu, Meclis kürsüsünden hükümeti eleştirmenin parti disiplini içinde baktığında kendisine yakışmayacağını söyledi.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği eylemcileri Meclis’in ardından yürüyerek ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne gitti.

Bu görüşmenin ardından eylemin sona ereceği belirtildi.Başa dön tuşu