KıbrısManşet

Yeltekin: Cenevre öncesi siyasi şark kurnazlığı yapılıyorKıbrıs Türk Ofis Banka Sigorta ve Ticaret Çalışanları Sendikası (BASS) Genel Sekreteri Ali Yeltekin, Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarının nasıl düzenlenmesi gerektiğiyle ilgili kararına destek verdiklerini açıkladı

Yeltekin: Siyasi şark kurnazlığı

Yaptığı yazılı açıklamada, yargı bağımsızlığının her kesimin sığınacağı en önemli liman olduğunu belirten Yeltekin, “Yargı bağımsızlığı ve yargıya olan güvenimiz bizim yaşam biçimimizdir” dedi.

Yeltekin, Anayasa Mahkemesi’nin ‘din eğitimi ve öğretimi’ ile ilgili kararı sonrasında hedef alınması, eleştirilmesi ve siyasi anlamda Cenevre öncesi kısıtlı bir karar ürettiği yönündeki eylem ve söylemleri “siyasi şark kurnazlığı olarak” niteledi.

“Doğru ve yerinde bir karar”

Anayasa Mahkemesi kararının doğru, yerinde olduğunu savunan Yeltekin, din eğitimi ve öğretiminin konusuna vakıf, uzman ve devletin denetim ve gözetim altına yapılması yönünde olduğunu ifade etti.

Yeltekin, “Sendikamız BASS Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu karar öncelikle iktidar olan gelmiş-geçmiş ve şimdiki iktidarda bulunan siyasi partilerin yıllarca din işlerini ve eğitim sistemini önemsemedikleri, yazboz tahtası yaptıkları yıllarca din işlerini siyasi oy potansiyeli gördükleri din işleri kadrolarında uzmanlaşma ve ulvi dinimiz İslamiyet’e sahip çıkmadıklarının sonucu olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türklerin 450 yıldır bu topraklarda yaşadığını, yargı bağımsızlığının, her kesimin sığınacağı en önemli liman olduğunu kaydeden Yeltekin, “Yargı bağımsızlığı ve yargıya olan güvenimiz bizim yaşam biçimimizdir” dedi.

Başa dön tuşu