KıbrısManşet

Tarafların bir araya geldiği toplantı saat 13.00’te sona erecek

 Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde olası müzakereler zemin oluşturmak amacıyla Cenevre’de düzenlenen 5+BM gayri resmi Kıbrıs konferansı bugün sona eriyor

Türkiye’nin yeni başkonsolosluk binası açılacak

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bugün Kıbrıs saati ile 11.00’de Cenevre’deki BM binasında taraflarla bir araya gelmesi ve toplantının 13.00’te noktalanması bekleniyor. Toplantıların ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosluğunun yeni binasının açılış törenine, Kıbrıslıtürk lider Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyetler katılacak.

Tatar-Çavuşoğlu ortak basın açıklaması yapacak

Tatar ile  Çavuşoğlu’nun, Başkonsolosluk binasında saat Kıbrıs saati ile 14.00 sıralarında ortak basın açıklaması yapması da planlanıyor. Basın Toplantının ardından  Tatar, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğuruloğlu ve  Çavuşoğlu başkanlığındaki heyetlerin  özel uçakla Cenevre’den ayrılarak akşam saatlerinde Türkiye üzerinden Kıbrıs’ın kuzeyine dönmesi bekleniyor.

6 maddelik öneri sunuldu

Guterres başkanlığında 27 Nisan’da başlayan konferansta Kıbrıslı taraflar, 2017’de başarısızlıkla sonuçlanan Crans Montana’daki müzakerelerin ardından ilk kez bir araya geldi. Resmen müzakere masası kurulmayıp, tarafların değişen tutumları ile tezlerinin ele alındığı gayriresmi görüşme şeklinde gerçekleşen konferansın ilk 2 gününde garantör ülkeler Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın da katıldığı toplantıların yanısıra ikili görüşmeler de gerçekleşti. Kıbrıs konferansının ikinci günü yoğun geçti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in başkanlık ettiği konferansın dünkü bölümünde Türk tarafı 6 maddelik öneri sundu.

Siyasi partiler bilgilendirildi

Tüm katılımcıların yer aldığı oturumların yanısıra ikili görüşmelerin de gerçekleştirildiği dünkü toplantılara, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile garantör ülkeler adına Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab katıldı.

Tatar ve  Çavuşoğlu, konferansa katılan heyet başkanları onuruna verilen yemeğin ardından, konferansın gidişatına ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı. Tatar ve Çavuşoğlu, daha sonra Cenevre’de bulunan siyasi parti lider ve temsilcilerini bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Başa dön tuşu