KıbrısManşet

Kuir Kıbrıs’ın, ‘LGBTİ+’ların Sosyal Hizmetlere Erişimi’ araştırması başladı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından, KAOS GL iş birliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi kapsamında, “LGBTİ+’ların Sosyal Hizmetlere Erişimi Araştırması” konu araştırma çevrimiçi olarak başladı

Erişim hedefi

Dernekten yapılan açıklamaya göre araştırmada, LGBTİ+ların sosyal hizmetlere hizmetlere (yurttaş olan ve olmayan) erişiminin değerlendirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca sosyal hizmet biriminde hizmet sağlamakta olan kişilerin de, LGBTİ+’lara karşı tutumları ortaya koyulması da hedefler arasında

Dernekten yapılan açıklama şu şekilde:

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+), sömürüden özgür olabileceği bir Kıbrıs” sloganıyla yola çıkan Hayat Projesi kapsamında yürütülen ‘Mevcut sosyal hizmetlerin ve bu hizmetlere erişimin haritalandırılması araştırması’ ile, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde sunulmakta olan mevcut sosyal hizmetlerin ve LGBTİ+ların bu hizmetlere (yurttaş olan ve olmayan) erişiminin değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

Araştırma ayrıca sosyal hizmet biriminde hizmet sağlamakta olan kişilerin LGBTİ+’lara karşı tutumları ortaya koymayı da hedeflemektedir.

Araştırması kapsamında, LGBTİ+’ların barınma, sosyal yardım, psiko-sosyal destek ve şiddet sonrası destek mekanizmalar alanlarında sosyal hizmetlere olan erişim düzeylerinin belirlenmesinin yanında bu hizmetlerde cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi temelli varsa yaşanan potansiyel ayrımcılık ve ötekileştirmeleri ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Bu araştırma , toplumsal cinsiyet farkındalığının yükseltilmesi, LGBTİ+’ların sosyal hizmetlere erişiminin güçlendirilmesi için geliştirilecek politikaların belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Araştırmaya katılım tamamen gönüllülük esaslıdır ve araştırma kapsamında sağlanan kişisel bilgiler gizli tutulacaktır.

Eğer kendinizi LGBTİ+ olarak tanımlıyorsanız 6-8 dakika sürecek olan anketimizin linkine https://tr.surveymonkey.com/r/QCAlgbtiSocialWelfare tıklayarak araştırmaya katılabilirsiniz. Kendinizi LGBTİ+ olarak tanımlamıyorsanız, araştırmanın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak LGBTİ+’ların sesini duyurabilmesine katkı koyabilirsiniz.

Ek olarak, Sosyal Hizmet ‘Dairesinde’ hizmet sosyal hizmet servisi sağlıyorsanız, ortalama 10 dakika sürecek olan anketimizin linkine https://forms.gle/WaGwtTF1S2D6s75fA tıklayarak araştırmaya katkı sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için, dayanışma hattına haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatlerinde mesaj veya telefon araması yoluyla, +90 (542) 858 58 47 numarasından ulaşabilirsiniz.
//son

Kuir Kıbrıs Derneği Hakkında:

Kuir Kıbrıs Derneği; cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele edilmesi yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür. Kuir Kıbrıs, LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak için hukuk, eğitim, psikoloji, sağlık gibi çeşitli alanlarda yerel ve uluslararası örgütlerle işbirliğiyle aktif olarak çalışan bir dernektir”Başa dön tuşu