EkonomiKıbrısManşet

Değirmencioğlu: Enflasyonun (küresel) ayak sesleri…

Cuma günü, ABD‘de açıklanan kişisel gelirlerin ciddi miktarda artış göstermesi ve beraberinde Michigan tüketici güven endeksinin de pandemi sonrası dönemin en yüksek düzeyinde sonuçlanması, ABD’de ekonomik aktivitenin hız kazandığına işaret etti.

Dahası, küresel anlamda gıda fiyatlarının rekor kırması (tarımsallar) ve bunun yanı sıra değerli metaller hariç endüstriyel (baz) metallerin yükselişi (CRB metal endeksi zirvede), yaklaşan enflasyonun ayak sesleri olarak duyuluyor.

Bu tablo, maalesef hem içeride hem de dışarıda enflasyon riski anlamına geliyor.

Her ne kadar FED, yaptığı her iletişiminde enflasyonda yükselişin saman alevi tarzında geçici olacağını, asıl sorunun işgücü piyasasından olduğunu söyleyerek ultra gevşek para politikası duruşunu korumaya devam edeceğinin altını çizse de, Dallas FED Başkanı Kaplan, ekonomideki dengesizliklere dem vurarak, tahvil alım programında azaltmaya gidilmesi çağrısında bulundu.

Her ne kadar tahvil alım programını azaltma yani FED’in para musluklarının kısması noktasında şu anda olmasak da, FED’in ana duruşunun aksine çatlak seslerin yükselmeye devam etmesi, piyasanın ruh halini bozabilir.

Bültenin devamı için TIKLAYINBaşa dön tuşu