KıbrısManşet

19 haneyi 22 kişiye sattı, ön ödeme aldı, ortadan kayboldu

Reflex Team Co. Ltd Direktörü Börke Kaşif, Mağusa’da yapımına başladığı Platinium Apartmanı‘ndaki 19 haneyi 22 kişiye sattı, ön ödeme aldı ve ortadan kayboldu

Reflex mağdurları: 2013’ten 2017’ye kadar satış yaptı

Özgür Gazete’ye ulaşan ve kendilerini Reflex mağdurları olarak tanımlayan bir grup, yaşadıkları mağduriyeti anlatıyor, yaşananlara isyan ediyor.

Reflex Mağdurları tarafından yapılan açıklamada, Börke Kaşif’in  2013 yılından itibaren Salamis yolu üzerinde bulunan Platinium Apartmanı için satış sözleşmeleri imzaladığı fakat 24 ayda teslim edeceği daireleri tamamlanamadığı ifade edildi.

Açıklamada, 2013 yılından 2017 yılına kadar satış yapılmaya devam edildiği belirtilirken,  Börke Kaşif’in bu süre zarfında eşi Neriman Kaşif’e 2 hisse devrettiği ve bahsi geçen hisseleri ipotek verdiği kaydedildi.

“Mahkemenin verdiği ara emre karşı geldi”

Börke Kaşif’in mahkemenin verdiği ara emre karşı gelerek bir daireyi iki kişiye sattığının kaydedildiği açıklamada, Börke Kaşif’in  19 hanelik apartmanı 22 kişiye sattığı belirtildi.

“Kaşif için tutuklama emri çıkarıldı, bulanamıyor”

Reflex Mağdurları tarafından yapılan açıklamada, savcılığa suç unsuru kanıtları sunup şikayette bulundukları kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Polisin yürüttüğü ceza davasında mahkeme emrine itaatsizlikten Kaşif için tutuklama emri çıkarıldı. Polisten edilen bilgiler doğrultusunda Börke Kaşif bulunamamaktadır, kayıptır. Görüldüğü yerde tutuklanıp mahkemeye çıkarılacaktır. Sınır kapılarına emir gitmiş, yurt dışına çıkışı engellenmiştir. Konu hakkında şahsi mahkeme davaları halen sürmektedir”

“8 yıldır bitirilmeyen bu apartman yüzünden birçok kişi mağdur oldu”

8 yıldır bitirilmeyen  apartmanın yüzünden birçok kişinin mağdur olduğunun ifade edildiği açıklamada, satış sözleşmesi imzalanırken ödemenin yüzde 50’sinin yapıldığı vurgulandı,   “Börke Kaşif’e binlerce sterlin ödendiği kaydedildi.

Ödemenin diğer yüzde 50’sinin ise anahtar tesliminde olacağı şekilde anlaştıklarının ifade edildiği şu şekilde devam etti:

“Tüm birikimlerini Kaşif’e verenler ve evsiz kalanlar var, benim gibi eczacı, doktor olup işyerini açamayan mağdurlar var. Yıllarca gerek Ahmet Kaşif’ten yardım istendi, gerek arsa sahibine gidildi, Börke Kaşif’e yüzlerce kez ulaşmaya çalışıldı, apartmanda eylem yapıldı, gazeteye çıkıldı… Başları ağrımasın diye boş sözler verdiler. 2020 yılında güya apartmanı bitireceklerdi, son bir yıl boyunca hiç ilerleme kaydedilmedi. Gelinen noktada ceza davasında Börke Kaşif’e tutuklama emri çıkarıldı ama Kaşif kayıplarda”

Başa dön tuşu