KıbrısManşetSiyaset

Özersay: Tüm yolları zorlamaktan başka bir seçenek bırakmaınız

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, sosyal medyada meclisteki azınlık hükümeti ve yaşadıkları sorunları vurguladığı bir mesaj yayınladı

Özersay: Tüm yolları zorlamaktan başka bir seçenek bırakmadınız

Özersay, “KKTC Anayasası ne diyor? Siyasi partilerin Meclis’teki bütün faaliyetlere üye sayıları oranında katılmaları gerektiğini söylüyor” şeklinde başladığı sosyal medya hesabından paylaşımında, meclisteki azınlık hükümetinin yasaya karşı olan davranışlarına karşı tepkisini koydu ve eleştilerde bulundu.

Paylaşımın tamamı ise şöyle:

Hükümet dün Meclis’te bir karar aldırıp bir komite kurma yoluna gidiyor. Normalde iki milletvekili bulunan YDP (ki bunun kısa süre sonra bir milletvekiline ineceği anlaşılıyor) bu geçici komitede 1 temsilciyle temsil edilecek, normalde 6 milletvekili bulunan Halkın Partisi de 1 temsilciyle temsil edilecek!

Birinin vekil sayısı diğerinin üç katı ama ikisine de komitede birer temsilci verilecek! Neden mi? Çünkü azınlık hükümeti çoğunluğa sahip olup dilediği kararı empoze etmek istiyor da ondan! Anayasaya rağmen!

İç Tüzük seçimle ilgili konularda yetkili komiteyi ve olağan yolu tarif etmiş.

Nedir o olağan yol? Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi. O komitede, yani olağan yoldan gidildiğinde hükümetin çoğunluğu bulunmadığı için, onu devre dışı bırakıp geçici komite kurup azınlık hükümeti bu ayak oyunlarıyla çoğunluk olmaya çalışıyor.

Kendi imzalarıyla, kendi oylarıyla ve OYBİRLİĞİ ile kurdukları OLAĞAN komiteyi bu konuda hiç toplamadan, kendi oylarıyla ve oy birliği ile havale ettikleri konuyu görüştürmeyerek, devre dışı bırakmaya kalkışıyorlar! İç Tüzüğe rağmen!

Azınlık hükümetlerinin yasa yapabilmesinin ve ülke yönetebilmesinin yolu muhalefet ile uzlaşmasından geçer. Konuları diyalog yoluyla ele alır, muhalefetin bir bölümünü veya tamamını yanına alır, orta noktada buluşur, “illa da benim istediğim olacak” demez, uzlaşmaya çalışır.

Oysa UBP-DP-YDP Azınlık Hükümeti uzlaşmaya değil yaklaşmak, uzlaşmak için diyalog dahi kurmuyor, çaba desen hiç harcamıyor. Empoze etmeye çalışıyor! Parlamenter Demokrasi aksini gerektirmesine rağmen!

Anayasayı yok sayarsanız devlete saygısızlık etmiş olursunuz!

İç Tüzüğü yok sayarsanız Meclis’e saygısızlık etmiş olursunuz!

Muhalefeti yok sayarsanız Halka ve demokrasiye saygısızlık etmiş olursunuz!

Bu durumda muhalefete yargıya başvurmak dahil tüm yolları zorlamaktan başka bir seçenek bırakmamış olursunuz.

Hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve halk iradesine inanan Halkın partisi azınlık hükümetinin ortaya koyduğu bu anti demokratik zihniyete karşı durmaktan çekinmeyecektir.

#GailemizMemleketimizBaşa dön tuşu