EkonomiKıbrısManşet

Çavuşoğlu ve Pakdemirli bir araya geldi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Güzelyurt’ta bugün gerçekleştirilecek “KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni” için adada bulunan TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle bir araya geldi

“Hellim tescil sürecinden dolayı hibe edileceği duyurulan koyunları istemedik”

 

Bakanlık’ta gerçekleşen görüşmede, KKTC’ye gerçekleştirdiği bir ziyaretinde TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC’ye  5000 koyun hibe edileceğini söylediğini anımsatan Bakan Çavuşoğlu, koyunların hazır olduğunu ancak KKTC’de hellim tescil sürecine girildiği için koyunların gelmesini istemediklerini ve projenin durduğunu da açıkladı.

Bugün KKTC üreticisi için çok önemli bir gün

 

Bakan Çavuşoğlu, bugünün hem kendileri hem de KKTC üreticisi için çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Çiftçinin ve hayvancının sorunlarını çözmek için büyük bir gayret içerisinde olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, pandemiden dolayı hayvancının ürettiği sütün pazarlanmasında sorunlar yaşandığını, kuraklıktan dolayı çiftçilerin sıkıntılar yaşadığını ve halkın susuzluk kaynaklı problemlerle yüz yüze kaldığını anlattı ve tüm bu sıkıntıların bakan Pakdemirli tarafından yakinen takip edildiğini ve Pakdemirli’nin bu sorunların çözümü için büyük gayret sarf ettiğini belirtti.

“Su tüneli için ortaya konan çalışma ve çabanın insan üstü”

Çavuşoğlu, Türkiye’den gelen su hattı koptuğu zaman, Pakdemirli’nin tamir çalışmalarını yakından inceleyerek,  en erken zamanda tamiri yönünde  büyük bir motivasyon yarattığını, hayvanların aç kalma tehlikesi kendisine iletildiğinde çok hızlı bir çözüm bulduğunu ve o günden bugüne kadar ihtiyaçları olan arpanın Türkiye’deki üreticilere verilen fiyattan kendilerine sağlandığını  anlattı.

KKTC Tarım Bakanlığı’nın geleceğe yönelik proje çalışmalarında Türkiye’deki Bakanlık’la iş birliği içerisinde olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bugün açılacak olan su tüneli için de ortaya konan çalışma ve çabanın insan üstü olduğunu vurguladı, Pakdemirli’ye teşekkürlerini sundu.

Tünelden geçecek olan suyun kısa süre içerisinde üreticilerle buluşacağını  kaydeden Çavuşoğlu, suyun topraklara bereket vereceğini, üreticilere kazanç sağlayacağını ve kırsaldaki yaşam standartlarının yüklemesine vesile olacağını ifade etti.

 

Pakdemirli: “Burada kendimi evimde hissediyorum”

TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de,  KKTC’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti, burada kendisini evinde hissettiğini söyledi.

Bugün KKTC İletim Hattının devamı olan sulama tünelini açacaklarını, yoğun bir programları olduğunu söyleyen Pakdemirli, bunun akabinde yıl sonundan önce Güzelyurt’a da suyu vermeyi planladıklarını kaydetti.

Tüm bu projelerin mega projeler olduğunu vurgulayan Pakdemirli, Türkiye’de kendi vatandaşları için ne yapıyorlarsa, buradaki kardeşleri için de aynısını yapacaklarını dile getirdi.

Pakdemirli, içme suyunun yanında sulama ayağını da bitirerek  Kıbrıslı Türk çiftçilerinin ve halkın  refahını sağlamak amacıyla  gayretlerinin süreceğini dile getirdi.

“Mesarya ile ilgili çalışma hattın devamı niteliğinde devam edecek”

Bu sene sonuna varmadan Güzelyurt’u suya kavuşturmayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Pakdemirli, Mesarya ile ilgili çalışmanın ise hattın devamı niteliğinde devam edeceğini kaydetti.

KKTC’de pazarın Türkiye kadar açık olmaması, dış etkilere açık olması nedeniyle zaman zaman eksiklik ya da fazlalık gibi sorunlar yaşandığını belirten Pakdemirli, kendilerini Kıbrıslı Türk kardeşlerinin sigortası olarak gördüklerini, ellerinde ürün fazlası ya da eksiği olduğu zaman gerekeni yaptıklarını; bunun aynı şekilde devam edeceğini anlattı.

Pakdemirli, TÜK’ün 12 milyon dolarlık  bir borcu bulunduğunu, TÜK’ü ne kadar güçlendirirlerse Kıbrıs Türk çiftçisinin de o oranda güçleneceği düşüncesiyle kurumun borcunun silindiğini de kaydetti.

Başa dön tuşu