EkonomiKıbrısManşet

Değirmencioğlu: FED’in enflasyon görüşü değişmedi: “Geçici”Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününü oldukça sakin bir seyirle tamamladı. Dışarıda da, içeride de önemli bir değişim göremedik.

Hazine, ilk tur ihalede 8,4 milyar TL borçlanırken, ihaleler bugün ve yarın da devam edecek. Hazine’nin borçlanma ihtiyacı son dönemlerde ciddi bir şekilde artarken, yabancı yatırımcı eksikliğinde, Türk bankalarının ana fonksiyonu olan mevduat toplayıp kredi vererek ekonomik aktiviteyi desteklemek yerine, devleti fonladıklarına şahit oluyoruz.

Buna ekonomi literatüründe (kamunun reel sektörü dışlamasına) “crowding out” etkisi denmektedir.

USDTRY kuru, dün gün boyu, adeta yaprak kıpırdamadan 8,40 seviyesinin hemen altında sakin bir şekilde bekledi. Kur cephesinde, günlerdir bültenlerimizde, teknik analizde sıklıkla rastlanan ters üçgen formasyonun oluştuğunu, bunun da yükseliş potansiyeli taşıdığının altını çiziyoruz (bakınız grafik).

Dünyada da hava dün temkinli ve iyimser cephede kalmaya devam etti. Avrupa borsaları ılımlı yükselirken, risk iştahının göstergesi konumunda ABD teknoloji borsası Nasdaq geceyi %1,4 yukarıda tamamladı.

Bültenin devamı için TIKLAYIN

Başa dön tuşu