KıbrısManşetYaşam

İnisiyatif: Milliyetçi arzularını tatmin etmek isteyenler tarihi kente saygısızlık ediyor

Mağusa İnisiyatifi, Mağusa Suriçi’nde Ravelin Burcu üzerine beton dökerek dikilen bayrak direklerinin kaldırılmasını ve verilen tahribatın bir an evvel durdurulmasını, bu tahribatı yapanlara da yasal işlem başlatılmasını istedi

“Tarihi değerlerin insanlık için korunması son derece önemli”

Mağusa İnisiyatifi’nden yapılan yazılı açıklamada, Mağusa Surlariçi 2300 yılı aşkın tarihe sahip, onlarca medeniyete ev sahipliği yapan bir kültürel değerdir.

Bugün, Kıbrıslı Türk toplumunu misafir eden kent, İngilizleri, Osmanlıları, Venedikleri, Luzinyanları ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı belirtilerek Ada tarihinin en önemli kültürel varlıklarından olan bu ikonik kale kentin tarihinin, yaşadığımız yakın dönem ile sınırlandırılmaması gerektiği belirtilerek bu değerlerin insanlık için korunmasının son derece önemli olduğu belirtildi.

 

“Mağusa surlariçi bir dünya mirasıdır”

Merkan Hamit, “Hatırlatmakta yarar var, Mağusa Surlariçi’nin dünya mirasi niteliği sayesinde çeşitli uluslararası kurumlar, İki Toplumlu Kültürel Miras Komitesinin etkin katkısı ile kente büyük yatırımlar yapmıştır. Kentin tarihi değerinin korunması için Kale kent içinde kalan çeşitli kültürel değerlere milyonlar harcanırken, özellikle Ravelin’de yapılan düzenlemeler sayesinde kentin ulus-üstü karakteri geliştirilmiş, uluslararası toplumun ilgi odağı olmuştur.

Ancak, geçtiğimiz günlerde hiçbir yerden izin almaksızın, eski eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararlarını hiçe sayarak Ravelin üzerine beton döküp bayrak direkleri dikilmesi ile yapılan tahribat büyük bir sorundur. Yapılan tahribat ile milliyetçi arzularını tatmin etmek isteyen kesimlerin, kente saygısızlık gösterdiği açıktır.
Bununla beraber, milliyetçi bir şovdan başka bir derdi olmayan bu kesimler, 15/1984 sayılı KKTC Bayrak Yasası’nın da belirlediği çerçeveye de uygun hareket etmemektedir.

Mağusa İnisiyatifi olarak Mağusa Suriçi’nde Ravelin Burcu üzerine beton dökerek dikilen bayrak direklerinin kaldırılmasını ve verilen tahribatın bir an evvel durdurulmasını, bu tahribatı yapanlara yasal işlem yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Hamit, konuyla ilgili olarak Turizm Bakanlığı, Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu‘nun da ivedi bir biçimde gerekli kararları üretmesini ve bu tahribatın sonlandırılmasını talep ediyoruz.Başa dön tuşu