KıbrısManşet

Covid-19 risk kategorilerine göre güncellenmiş ülkeler ve seyahat uygulamaları

Covid-19 risk kategorilerine göre güncellenmiş ülkeler ve seyahat uygulamaları yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, önceden A grubunda olan Estonya, Norveç ve Kanada B grubuna, B grubundaki Avusturya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Monako, Macaristan ve Slovenya C grubuna geçti.

C grubundaki Sırbistan B grubuna, Avustralya ise A grubuna geçti.

Yeni Kategorilere dair seyahat uygulamalar 24 Eylül 23.59 itibarı ile yürürlüğe girecek.

Bu uygulamalar 25 Eylül 23.59 itibarı ile yürürlüğe girecek.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Kategori A

 1. Finlandiya
 2. Güney Kore
 3. Litvanya
 4. Letonya
 5. Yeni Zelanda
 6. Tayland
 7. Avustralya

*A kategorisindeki ülkelerden, Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelen ve son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını belge olarak kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine gösterenler ülkeye girebileceklerdir. Bu kişilere rutin test veya karantina uygulanmayacaktır.

*A kategorisindeki ülkelerden Türkiye üzerinden Kuzey Kıbrıs’a gelecek kişilere ise B kategorisi ülke kuralları uygulanacaktır.

*Güney Kıbrıs’ta çalışan, eğitim ve tedavi gören kişiler ve diğer nedenlerle güneye geçenler sadece bir kez PCR testi yaptırarak Güney Kıbrıs’a gidiş gelişlerini sürdürebileceklerdir. Ancak bu kişilere random PCR testleri yapılacaktır. Ayrıca Güney Kıbrıs’ta yaşayan herkes sadece 1 kez negatif PCR sonucu göstererek ülkeye girebilecektir.

*Pile’de ikamet eden tüm vatandaşlarımız, ilk geçişlerinde bir defaya mahsus PCR negatif test sonucu göstermek kaydıyla Pile’ye veya Pile’den Kuzeye sürekli geçiş yapabileceklerdir.

*Kıbrıs’ta bulunan diplomatik misyon, BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi ve benzeri uluslararası örgüt personelinden ilk geçişte bir defaya mahsus olmak üzere negatif PCR sonucu göstermeleri istenecektir. Bu kişilere de random PCR testi yapılacaktır.

Kategori B

 1. Danimarka
 2. İrlanda
 3. İzlanda
 4. Japonya
 5. Polonya
 6. Belçika
 7. İtalya
 8. Çek Cumhuriyeti
 9. Vatikan
 10. San Marino
 11. Ruanda
 12. Uruguay
 13. Çin+honk kong dahil
 14. Singapur
 15. Türkiye
 16. Yunanistan
 17. Birleşik Krallık
 18. İsveç
 19. Lihtenştayn
 20. Slovekya
 21. Almanya
 22. Gürcistan
 23. Estonya
 24. Norveç
 25. Kanada
 26. Sırbistan
 27. Tayvan*

B kategorisindeki ülkelerden KKTC‘ye gelecek kişiler;

a)Seyahate başlama tarihinden önceki 0-120 saat arasında yaptırdıkları negatif PCR test sonucunu belge olarak kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine teslim ederek ülkeye giriş yapabilecekler, teslim etmemeleri durumunda ise ülkeye alınmayacaklardır. Ancak B gurubundaki ülkelerden gelenler, ülkeye  girdikten sonra 7 gün süre ile devletin belirlediği  karantina merkezlerinde karantinaya alınacaklardır.Karantinanın 7. Günü PCR testi yapılacak ve sonucuna göre karantina sonlandırılabilecektir.

 1. b) Resmi görevli olarak KKTC ‘den Türkiye ‘ye gidecek veya Türkiye’den KKTC ye gelecek kişiler 72 saat içinde gerekli önlemleri uygulayarak görevlerini tamamlayıp ülkelerine dönmeleri koşulu ile karantinaya alınmayacaklardır.

c)Yüksek öğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

 1. d) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

*Tayvandan gelecek kişilerden son 14 gün Tayvanda olduklarını gösteren İngilizce bir belge istenecektir.

Kategori C

 1. Amerika Birleşik Devletleri
 2. Brezilya
 3. Arjantin
 4. Karadağ
 5. Portekiz
 6. Lüksemburg
 7. Romanya
 8. Hindistan
 9. İran
 10. Israil
 11. Kazakistan
 12. Kosova
 13. Meksika
 14. Mısır
 15. Pakistan
 16. Rusya
 17. Türkmenistan
 18. Bangladeş
 19. Filipinler
 20. Irak
 21. İspanya
 22. Fransa
 23. Bulgaristan
 24. Cezayir
 25. Fas
 26. Katar
 27. Azerbaycan
 28. Malta
 29. Hırvatistan
 30. Hollanda
 31. Andora
 32. Tunus
 33. Birleşik Arap Emirlikleri
 34. Lübnan
 35. Ukrayna
 36. Bahreyn
 37. Suudi Arabistan
 38. İsviçre
 39. Monako
 40. Macaristan
 41. Slovenya
 42. Çek Cumhuriyeti
 43. Avusturya

ve diğer ülkeler

*C kategorisindeki ülkelerden gelecek kişiler için uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde Sağlık Bakanlığı görevlilerine verme zorunluluğu vardır. Bu kişilere 14 gün süre ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği bir karantina merkezinde karantinada kalacak ve karantina bitiminde PCR testi yapılacaktır

Not:

1- Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.

2- Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saatlik süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.

3- B ve C grubu ülkelerden geleceklerin Seyahat tarihinden 6 gün önce veya daha eski tarihlerde alınan PCR test sonuçları ülkeye girişlerde geçerli sayılmayacaktır. Bu şekilde test ibraz eden kişiler ülkeye alınmayacaktır.

4-Sağlık Bakanlığının İçişleri Bakanlığı ile yapmış olduğu görüşme sonucunda B grubu ülkelerden gelip gece kulüplerinde çalışacak olanlar Türkiye’de 2 hafta kalmış olsalar bile KKTC de 7 gün süre ile karantinada kalacaklardır. Ayni amaçla C grubu ülkeden gelenler ise 14 gün karantinada kalacaklardır. B ve C grubu ülkelerden gelecek bu kişiler de ülkeye girerken uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat arasında yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu belgelemek zorundadırlar.

5- Türkiye’den KKTC’ye gelecek yolcuların PCR test sonuçlarının üzerinde QR kodu olma zorunluluğu vardır.

Başa dön tuşu