EkonomiKıbrısManşet

Değirmencioğlu: Kemerleri bağlayalım; inişe geçiyoruz #Bitcoin

Küresel mali piyasalar yeni haftaya sessiz ve sakin bir seyirle karşıladı. Takdir edersiniz ki, gündemi etkileyecek boyutta bir haber ve beklenti de olmayınca, fiyat boyları iyice kısaldı.

Dün sabah, güne, G7 toplantısının ardından, ABD Hazine Bakanı Yellen‘in faiz oranları ile ilgili Bloomberg röportajının yankılar ile başlasak da, bültenimizde de belirttiğimiz gibi, bizler gibi piyasalar da bu açıklamayı satın almak istemedi.

Hatırlamak gerekirse, Yellen, 4 trilyon usd büyüklüğünde paketin ekonomi için iyi olacağını, biraz faizi artırırsa da sorun olmayacağını söylemişti.

Yellen’in açıklamasının faiz kısmını cımbızla alan kişiler, haberi şaşalı bir şekilde manşete taşıma hastalığından maalesef kurutulmadı.

İçeride, küresel piyasalardaki yaz rehavetine paralel USDTRY kuru da bir miktar gerileyerek 8,60 seviyesinin hemen üzerine yerleşti. Borsa cephesinde, BİST100 endeksi bankalarda yoğunlaşan alımların etkisi ile günü %1 yukarıda tamamladı.

Altın ve gümüş, geçen hafta ortası kaydettikleri düşüşün bir kısmını telafi etseler de, halen daha arzu ettiğimiz yükseliş için aradıkları rüzgarı arkalarına alamadılar. Altında bu seviyenin 1,920 dolar üzerinde olması gerektiğini düşünürken, gümüşün ise 27,70 seviyesinin üzerinde haftayı kapatması gerekiyor.

Bültenin devamı için TIKLAYINBaşa dön tuşu