KıbrısManşet

Taşyapı ve Proyap’a özel davetle 300 milyonluk ihale

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği‘nin büyük tepki gösterdiği yol ihalelerinin Türkiye’deki firmalara verilmesi konusunun detayları, gün yüzüne çıkmaya çıkmaya başladı

300 milyonluk ihale

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Kıbrıs’ın kuzeyindeki  iki ayrı yol ihalesi Kamu İhale Kanunu’nun esas usül olarak belirlediği, rekabete imkan veren “açık” usul yerine, AKP’nin istediği ihaleyi istediği firmaya verme aracı olarak kullandığı “21b Pazarlık” usulüyle gerçekleştirildi.

D850 Karayolunun Doğusunda Yer Alan Muhtelif 3 Sınıf Yollar İle Muhtemel Yerleşim Yerleri İç Ulaşım Yollarının Yapım, Onarım Ve Üstyapı Takviye İşleri” başlıklı ihale kamuoyunun yakından tanıdığı Taşyapı İnşaat’a verildi. 26 Nisan’da imzalanan sözleşmeye göre, resmen dün başlayan yapım çalışmaları 31 Ocak 2023’te tamamlanacak ve firmaya 150.1 milyon lira ödenecek.

Aynı gün yapılan, “D850 Karayolunun Batısında Yer Alan Muhtelif 3 Sınıf Yollar İle Muhtemel Yerleşim Yerleri İç Ulaşım Yolları Ve Türkmenköy Kavşağı-Dörtyol Yolunun Yapım, Onarım Ve Üstyapı Takviyesi İşleri” başlıklı ihale ise Proyap İnşaat’a verildi. Ankara merkezli şirket 25 Mayıs’ta imzalanan sözleşmeye göre, 9 Haziran’da başlayacağı işi 30 Ocak 2023’te tamamlayacak. Proyap’a 141.9 milyon lira ödenecek. 

Lefkoşa’da 11 Şubat’ta imzalanan “TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Arasında Karayolu Master Planı 2021-2022 Uygulama Protokolü”nün onaylanması hakkındaki karar, 30 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Projenin uygulanması için gerekli finansman ihtiyacı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs hükümeti arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında Ankara kaynaklı  Karayolları Master Plan Uygulama Projesi ödeneğinden karşılanacak.

Turanlı: Uğurlu ellerinizle yapamayacağınız şey yok 

Taşyapı daha önce Kıbrıs’ta Ercan Havalimanı, Balalan Yenierenköy Yolu ve Lefkoşe Acil Durum Hastanesi işlerini de almıştı. Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, hastane açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a hitaben, “Efendim… Uğurlu ellerinizle nasıl olduysa bu hastane açılacak… Yapamayacağınız şey yoktur” ifadeleri kullanmıştı.


Başa dön tuşu