KıbrısManşet

Özür dilemesi gereken KTGB açıklama yapanlara saldırgan bir dil kullandı

Gazeteciler ve gazeteler, tehdit ve telkinlerle baskı altındayken tek satır açıklama yapmayan Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), eleştirileri göğüsleyemedi ve saldırgan bir dille adını vermeden istifa eden üye Melek Arabacıoğlu‘na ve eleştirilerde bulunanlara cevap vermeyi tercih etti

KTGB’den öz eleştiri yerine saldırgan dil

KTGB’nin, ‘Tüzüğe göre gereken yapılacaktır’ tedidi ile yaptığı açıklaması şu şekilde:

“KTGB’den İddialara Yanıt: Basın Özgürlüğü’nün Savunucusuyuz

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da basın ve haber alma özgürlüğünün en büyük savunucusudur.

Mevcut yönetimin de en önemli misyonu budur ve bu yönde çalışmalarını sürdürmektedir. Gazeteciler birliğinin mevcut yönetimi göreve geldikten bu güne kadar başta basın özgürlüğü olmak üzere basına yönelik her türlü olumsuzluğun önüne geçmek icin büyük çaba sarf etmiştir.

Yönetim kurulu içinde zaman zaman görüş ayrılıkları olsa da hatta sert tartışmalar yaşansa da temel kaygı gazetecileri savunmak olmuştur.

Yönetim içinde zaman zaman basın özgürlüğü basın etiği gibi konularda üyeler arasında farklı düşünenler olmuştur. Bu nedenle de bazı olaylara iliskin geç açıklama yapıldığı veya yapılamadığı da olmuştur. Ama, her yönetimde yaşanabilecek bu olayları farklı mecralara çekmek ve gazetecilerin en büyük örgütünü zan altında bırakmaya çalışmak doğru değildir.

Gazeteciler Birliği yönetiminden bir üyesinin istifasıyla birlikte birliğe yönelik eleştiri sınırlarını aşan hakarete varan söylemleri kabul etmemiz asla mümkün değildir. Her türlü yapıcı eleştiriye açık olmakla birlikte gerek yönetim kurulu üyelerine gerekse birliğin tüzel kişiliğine yönelik hakaretlere karşı tüzük çerçevesinde gereken yapılacaktır.

KTGB’yi ve yönetim kurulu üyelerini karalayıcı “çamur at izi kalsın” diye asılsız ve mesnetsiz iddialar ortaya atılmasına yönelik de yönetim kurulu bu konuda her türlü yasal hakkını kullanacağını üyelerimize ve kamuoyuna duyururuz”Başa dön tuşu