KıbrısManşet

KITSAB: Acenteler ve çalışanlarla adeta dalga geçiliyor

Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) hükümetin acenteler ve acente çalışanlarıyla adeta dalga geçtiğini vurgulayarak, çeşitli sözler aldıklarını ancak bunların gerçekleşmediğini ifade etti

KITSAB: Hiçbir iç yapamaz durumuna düştük

Yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, çevre ülkelerinin turizm sektörünü çalıştırmak ve turist kazanmak için yaptıkları faaliyetleri görmezden gelerek sektörü kapalı tutmaya devam ettiğine işaret edilerek, turizm ve seyahat acentelerinin  “hiç bir iş yapamaz” durumuna düşürüldüğünü ifade edildi.

“Durumumuz görmezden geliniyor”

“Ölen ölür, kalan sağlar hükümetindir” vurgusuyla Turizm ve seyahat acentelerinin içinde bulunduğu durumun hükümet tarafından görmezden gelindiğinin ifade edildiği açıklamada  turizm ve seyahat acentelerinin bir yıldan fazla bir süredir herhangi bir iş potansiyeli olmadığı hatırlatıldı.

Açıklamada, işletmelerden sosyal sigorta yatırımı beklenmekte ve bunu kolaylaştırmak için işveren katkısının devlet tarafından karşılanmasını karar altına alınabileceği ifade edilirken,  acenteler  ve çalışanlar ile dalga geçildiği ifade edildi. 

“Çeşitli sözler aldık”

Birliğin isteklerinin hükümete devamlı olarak iletildiğinin kaydedildiği açıklamada, bunların en azından bazılarının karşılanacağına dair çeşitli sözler aldıkları da ifade edildi.  Acente çalışanlarına maaş desteği ve acentelere de hibe verileceği çeşitli defalar açıklandığının ifade edildiği açıklamada, bunların kamuoyunun bilgisine de getirildiği de aktarıldı.

Açıklamanın devamı şu ifadelerden oluştu:

Kamuoyunu bilgilendirmek isteriz ki, bu desteklerin hiçbiri gerçekleşmemiştir. Ne yazık ki KKTC Hükümeti, acente çalışanlarını açlığa terk etmiş ve yapabileceği bir katkı olan aylık 1500 TL maaş desteğini yapmamış; acentelere verileceği vaat edilen hibelerin dağıtılması da bir türlü gerçekleşmemiştir. Açıkça bellidir ki KKTC Hükümeti, acente çalışanlarının başlarının çaresine bakmalarını ve iş değiştirmelerini; acentelerin ise kapanmasını; kendisinin de bu dertten kurtulmasını beklemektedir.

KKTC Hükümetinin “ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” yaklaşımı ile hareket ettiği kesindir! Bütün dünyada Covid-19 salgınının en fazla etkilediği iş olan turizm ve seyahat acenteciliğini yaşatmak ve salgın sonrasına hazırlamak için hiçbir önlem almayan hükümeti şiddetle kınıyoruz. Acentelerimize yaşamaları için gerekli olan desteği vermeyen KKTC Hükümeti’nin kıt kanaat geçinmeye çalışan halktan toplattığı vergiler ve Türkiye’den aldığı katkılar ile yaptığı harcamaların değerlendirmesini ise kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.Başa dön tuşu