KıbrısManşet

UBP ‘İstisnai yurttaşlık’ vermiş: Kim bu Başlılar? KKTC’de ne işi var?

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, FETÖ borsasının başını çektiğini söylediği, ‘FETÖ’nün prensi’ olarak anılan, hakkında 2 ayrı FETÖ soruşturması açılan Burak Başlılar’ın KKTC vatandaşı olduğu ve Rauf Denktaş ile ortak inşaat şirket kurduğu ortaya çıktı

UBP ‘İstisnai yurttaşlık’ vermiş

Hakkında Türkiye’de açılmış 2 ayrı FETÖ soruşturması bulunan Burak Başlılar, Peker’in iddialarına da konu olmuş, hakkında açılan soruşturmaları savcılara rüşvet vererek takipsizlikle sonuçlandırdığı iddia edilmişti

Başlılar’ın, UBP hükümetinin tek başına iktidar olduğu (2010-2013) dönemde, 26.12.2012 tarihinde ‘İstisnai’ olarak Bakanlar Kurulu kararıyla KKTC vatandaşı yapıldığı ortaya çıktı.

ozgur_gazete_kibris_burak_baslilar_

Denktaş ile ortak şirketi var

Başlılar sonrasında da (2014), Rauf Denktaş (Serdar Denktaş’ın oğlu) ve Mehmet Yücel’le MRB İnşaat adında bir şirket kurdu. Girne’de de şubesi olan şirketin merkezi Lefkoşa’da görünüyor.

2020 yılında herhangi bir faaliyeti görünmeyen 16784 MŞ numaralı şirket aktif durumda. Yüzde 40’ı Başlılar’a ait olan MRB İnşaat’ta, Denktaş ve Yücel’in ise yüzde 30’ar payı bulunuyor.

‘Rüşvet ve Takipsizlik’

Peker Başlılar’ın, FETÖ soruşturmasında ‘itirafçı’ yapılarak takipsizlik kararıyla soruşturmanın kapatıldığını iddia etmişti. Başlılar Türkiye medyasında da şu sıralar ‘ana gündem’ maddesi durumunda.

Peker’in iddiaları ve Türkiye medyasındaki bazı haberler;

ODATV haber,

Cumhuriyeti haber,

Özgür Gazete/Özel Haber

Başa dön tuşu