KıbrısKORONAVİRÜSManşet

KTGAB: Bu kararın tekrar revize edilmesine talep ediyoruz

Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği (KTGAB) İngiltere, İngiltere’den Kıbrıs’ın kuzeyine gelenlere 10 gün karantinada zorunluluğu getirilmesine tepki gösterdi

KTGAB, 10 gün karantinada zorunluluğuna tepki gösterdi

KTGAB, İngiltere’nin Covid-19 salgını vakalarının artmasından dolayı kırmızı listeye alınmasıyla birlikte İngiltere’den gelecek olanların artık 10 gün karantinada kalması zorunluluğunun gelmesi üzerine yazılı açıklamayla tepki gösterdi ve bunu haksızlık olarak niteledi.

KTGAB: Çift aşılı yolcular için büyük bir haksızlık

Açıklamada, ‘‘Bulaşıcı hastalıklar üst komitesinin İngiltere yolcularına yönelik aldığı karar özellikle çift aşılı yolcular için büyük bir haksızlıktır. Dünya çapında çeşitli ülkeler çift aşılı kişiler için ayrıcalık yaparken veya sadece PCR şartı uygularken, KKTC hem PCR testi hem de 10 karantina şartı uyguluyor. İngiltere’den Güney Kıbrıs üzerinden Kuzey’e giden yolcular 3 PCR testi yapmak zorunda. Uçuşlarından önce İngiltere’de negatif PCR test sonucu şart, daha sonra Güney’e varınca yine 30 Euro ödeyip PCR testi yapıyorlar ve 3 saat bekliyorlar ve daha sonra Kuzey Kıbrıs’a geçmek için PCR testi yapıyorlar. Çift aşılı yolcular hem 3 PCR testi yapıp hem de 10 gün karantina yapmak zorunda kalması mantık dışı” dedi.

“İngiltere’deki Kıbrıslıtürklerin sırf karantinasız giriş yapabilmek için çift aşı yaptırdı”

Açıklamada, İngiltere’de yaşayan bazı Kıbrıslıtürklerin sırf karantinasız giriş yapabilmesi için çift aşısını yaptırdığını, uçak biletini kestiğini, ama şu an biletlerinin de yanmasıyla karşı karşıya kaldığı, bazılarının iş koşullarından dolayı sadece 2 veya en çok 3 hafta izin alma imkânına sahip olduğu, çift aşılı ve negatif test sonucuna sahip olan kişilerin 10 gün karantina da kalıp bunun ücretini de ayrıca karşılamak zorunda olduğu kaydedildi.

“Bu kararın en erken zamanda tekrar revize edilmesine talep ediyoruz”

Açıklamada, Kıbrıs’ın güneyinin kırmızı kodlu ülkeler arasına girmesine rağmen, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında ‘ada içi giriş kriterlerine’ haiz olduğu ve ‘seviye 2’ grubunda yer aldığı için, iki taraf arasındaki geçiş noktalarındaki mevcut uygulamalarda herhangi bir değişiklik olmayacağını, Kıbrıs’ın güneyinden kuzeyine geçişlerde ‘7 günde bir negatif antijen/PCR testi’ ibraz edilmesi uygulamasına devam edileceğine de dikkat çekildi.

Açıklamada, “Bu kararın en erken zamanda tekrar revize edilmesine talep ediyoruz, aksi takdirde İngiltere’deki Kıbrıslıtürk memleketlerine değil yabancı ülkeleri tercih etmek zorunda kalacak. Çift aşılı yolculara 10 gün karantina zorunluğu uygulamak haksızlıktır” denildi.

Başa dön tuşu