KıbrısKültür&SanatSürmanşet

Turgay: Gelecek nesillere için en güzel armağan kimliğimizdir

Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği (TUFAD), geçtiğimiz Cuma günü ‘Bir Meselemiz Var’ etkinliği düzenledi. Etkinlikte, ‘Kıbrıs kültürünü yaşatma ve bunu gelecek nesillere aktarma’ teması üzerinde duruldu

Turgay: Hem önemli bir vazife, hem de büyük bir gurur kaynağıdır

TUFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Eğitimci Yazar Akile Ruh Ekizoğlu tarafından derlenip yazılan Kıbrıs halk masalı ‘Garaböcü’ kitabı Atatürk Kültür Merkezi’nin önünde gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı.

Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği Başkanı Arzu Turgay etkinlikte yaptığı konuşmada, “Gelecek nesillere bırakılacak en güzel armağan kültürümüz ve kimliğimizdir” diyerek, derneğin en önemli misyonunun Kıbrıs kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarmak olduğunu kaydetti.

“Bu, bizim için hem önemli bir vazife, hem de büyük bir gurur kaynağıdır” ifadelerini kullanan Turgay, sorumluluklarının bilincinde bir şekilde hareket ettiklerini söyledi.

“Umarım günü geldiği zaman onlar da kendi çocuklarına aktarırlar”

Derneğin ilk basılı yayını olan Garaböcü’nün, birçoğumuzun bölük pörçük hatırladığı bir Kıbrıs halk masalı olduğunu anımsatan Turgay, “Bilgisayar çağında olduğumuz bu zamanda, çocuklarımıza okumanın önemini aktarmak, dünya klasikleri yanında kendi kültürüne ve kimliğine ait masalları öğrenmelerine katkı sağlamak çok önemlidir” diyerek Kıbrıs kültürünü yaşatmanın önemine vurgu yaptı.

Turgay, bu masaları büyüklerimizin bize anlattığını, bizim de çocuklarımıza aktardığımızı belirtti ve “Umarım günü geldiği zaman onlar da kendi çocuklarına aktarırlar.” diyerek gelecek nesillere çağrıda bulundu.

Ekizoğlu çocukların kitaplarını imzaladı

Etkinlikte, Eğitimci-Yazar Akile Ruh Ekizoğlu, sözleri kendisine, bestesi Bilge Ekizoğlu’na ait ‘Mesel Şarkısı’ ile çocukları masal diyarına çağırarak, ‘Garaböcü’ masalını çocuklara anlattı. Ekizoğlu ardından, çocukların kitaplarını imzaladı.

Ahmet Ced gitarıyla, Bilge Ekizoğlu ise yan flütüyle etkinliğe renk kattı.

Başa dön tuşu