KıbrısManşet

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Başbakan Ersan Saner’in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, gündemindeki konuları görüştü, yeni kararlar aldı

Saner başkanlığında Bakanlar Kurulu toplandı

Bakanlar Kurulu kararlarıyla ilgili olarak Başbakan Saner, yazılı bir açıklama yaparak, kararları açıkladı.

Karaoğlanoğlu bölgesindeki balıkçıların uzun zamandır devam eden liman konusundaki sıkıntıları Bakanlar Kurulunda değerlendirildiğini söyleyen Saner, “16’ncı Balıkçı Barınağı olarak Karaoğlanoğlu Balıkçı Barınağı ilan edilmiş ve böylelikle bu konudaki sorun da ortadan kaldırılmıştır. Balıkçılarımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Başbakan Saner, öğrenci ehliyeti geçerlilik süresi 15 Mart 2020- 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında hitam bulan kişilerin, öğrenci ehliyetlerinin 31 Ağustos 2021 tarihine kadar herhangi bir ücret alınmaksızın uzatılmasına ilişkin Yasa Gücünde Kararname’nin de onaylanarak Meclise sevk edildiğini duyurdu.

Saner, açıklamasının devamı şu şekilde:

“Yaklaşık üç buçuk saat süren toplantıda uzun yıllardan beri çözümlenemeyen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) ve Belediyeler arasındaki sorunlar değerlendirildi ve sorunları çözmek maksadıyla başlatılan çalışmalar bugün itibarıyla sonuçlandı.

Böylelikle bugün imzalanan protokolle belediyelerde farklı uygulamalardan kaynaklı ve ihmale bağlı gecikmiş borçlar vesilesiyle yapılan kesintiler son buldu.

Buna bağlı olarak Kıb-Tek’e olan yaklaşık 255 milyon TLlik borcun gecikme faizleri bağışlanarak 120 ay taksitle Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesi yerel yönetimlerimizi güçlendirme vizyonumuzun gereği olarak fedakarca yapıldı.

Bunun yanında üreticilerimizin her sulama sezonunda Kıb-Tek ile karşı karşıya geldiği ve ürün kaybına ve ürün kalitesine zarar veren elektrik kesintilerinin son bulması ve devletin kurumsal yapısının güçlenmesi adına BSK (Bölge Sular Komitesi) kuyuları diye bilinen sulama sisteminin 40 yıldır çözümlenmeyen anlaşmazlık hususunda da kaynak yaratılarak çözüme kavuşturuldu”

Başa dön tuşu